Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dofinansowanie do wynagrodzeń w górę

24.05.2012
Autor: Tomasz Przybyszewski
Źródło: inf. własna

Zwiększenie dofinansowania do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnością, ale zarazem większa kontrola nad przekazywanymi na ten cel przez PFRON pieniędzmi – to główne założenia nowelizacji Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Pierwsze czytanie projektu nowelizacji odbyło się 23 maja podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Posłowie jednogłośnie skierowali projekt do dalszych prac.

Uszczelnienie systemu dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością polegać ma na wprowadzeniu zasady, że dofinansowanie to przysługiwać będzie jedynie w przypadku przekazywania pensji na konto bankowe pracownika. Ma to poprawić przejrzystość systemu. Poza tym zwiększone będą uprawnienia kontrolne PFRON. Nowelizacja przewiduje też przywrócenie zasady, zamrożonej w obliczu zagrożenia płynności finansowej Funduszu, zgodnie z którą podstawą do wyliczenia dofinansowania do pensji pracownika z niepełnosprawnością będzie kwota minimalnego wynagrodzenia z roku poprzedniego. Obecnie do wyliczania dofinansowania ustawa wskazuje najniższą krajową z roku 2009.

– Została ona ustalona dlatego, że wzrost zatrudnienia osób niepełnosprawnych spowodował również znaczny wzrost wydatków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, co mogło prowadzić w efekcie do destabilizacji Funduszu – mówił podczas posiedzenia Komisji poseł Marek Plura (PO), przedstawiciel wnioskodawców projektu. – W roku 2012 pracodawcy spotkali się z istotnym wzrostem kosztów pracy poprzez podniesienie poziomu najniższej płacy krajowej i stąd taka reakcja wnioskodawców na ten problem, reakcja, która ma z jednej strony pomóc w utrzymaniu obecnej liczby miejsc pracy, a z drugiej ma być – i jest – kolejnym elementem wzmacniania pozycji osób niepełnosprawnych na rynku pracy.


Zwiększenie kompetencji kontrolnych PFRON dotyczyłoby nie tylko wykorzystania środków z dofinansowań przez pracodawców, ale też środków, które do Funduszu nie wpływają.
– Przede wszystkim wtedy, kiedy pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne o odpowiednim statusie mogą udzielać ulg we wpłatach obowiązkowych na PFRON w stosunku do tych swoich kontrahentów, którzy są do takich wpłat zobowiązani z tytułu niezatrudniania odpowiedniej liczby osób niepełnosprawnych – sprecyzował poseł Plura.

Martwe dusze

- Stanowisko rządu w tym zakresie jest pozytywne – mówił o projekcie nowelizacji Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. – Jestem spokojny co do tego, że znaleziona przez nas w zasobach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych kwota, niezbędna do podniesienia podstawy płacy minimalnej, przyczyni się do ustabilizowania sytuacji na rynku pracy, a być może nawet do dalszego wzrostu w tym zakresie.

Przychylnie patrzą na tę nowelizację także przedstawiciele opozycji. Anna Bańkowska (SLD) podkreśliła, że zapis w ustawie o zamrożeniu podstawy do wyliczania dofinansowania od początku budził kontrowersje i dobrze, że przywracany jest stan poprzedni. Pozytywną zmianą jest też jej zdaniem uszczelnianie wydatkowania pieniędzy z PFRON. Zwróciła jednak uwagę, że może warto przestać ciągle nowelizować ustawę o rehabilitacji.

– Jest powszechne zapotrzebowanie i coraz głośniej się o tym mówi, żeby w ogóle tę ustawę zrobić od nowa. Jest to duże przedsięwzięcie, ale biorąc pod uwagę liczbę nowelizacji, należałoby o tym pomyśleć – mówiła posłanka. – Wszyscy wiemy, że ta ustawa powstawała w warunkach walki o miejsca dla osób niepełnosprawnych wtedy, kiedy spółdzielnie inwalidów upadały i chodziło o to, żeby osoby niepełnosprawne na rynku pracy mogły się odnaleźć, a nie być osobami zupełnie wyrzuconymi poza nawias.

Stanisław Szwed (PiS) także pozytywnie wyraził się o zapisach nowelizacji, miał jednak wątpliwości co do zapisu, zgodnie z którym dofinansowanie do wynagrodzenia zostanie udzielone tylko wówczas, gdy pensja wpływa na rachunek bankowy pracownika.
- Skąd takie rozwiązanie, zmuszające każdego niepełnosprawnego do założenia konta bankowego? – pytał, podkreślając utrudniony niekiedy dostęp do banków lub bankomatów.

Posłowi Szwedowi odpowiedziała Elżbieta Głogowska, prezes Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.
– Tajemnicą poliszynela jest, że u większości pracodawców, zwłaszcza w zakładach pracy chronionej, nie wszystkie pieniądze kwitowane na liście płac trafiają do kieszeni osób niepełnosprawnych – mówiła. – W związku z tym pochwalamy ze wszech miar wkładanie tych pieniędzy na konto osób niepełnosprawnych. To nie jest XVI wiek, każda osoba niepełnosprawna ma konto bankowe, a jego założenie nie jest żadnym problemem.

Sławomir Piechota (PO), przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, podkreślił, że wnioskodawcy nowelizacji rozważają też przekazywanie środków za pośrednictwem poczty jako alternatywę dla przelewu bankowego w udokumentowaniu przekazania pensji pracownikowi z niepełnosprawnością.
- Mamy pewien niepokój związany z kontami osobistymi. Jesteśmy otwarci na to, żeby zrobić inną formułę, może to być przez pocztę, dlatego, że nam zależy niezmiernie na uszczelnieniu systemu – dodał minister Jarosław Duda. – Niestety, w niektórych przypadkach skala nadużyć nie jest marginalna. Są, nazwę to po imieniu, drańskie historie wykradania bazy danych, martwych dusz.

Minister Duda pokreślił, że każda forma uszczelnienia systemu jest pożądana do zabezpieczenia środków PFRON, by trafiały one do tych, którzy rzeczywiście ich potrzebują. Przyznał, że częstą praktyką są niestety tzw. kopertówki.
– Przywozi się środki do zatrudnionego pracownika, którego nie widać w zakładzie pracy – mówił. – Jeszcze gorsza sytuacja to są martwe dusze, czyli osoby, których w ogóle nie ma; są nawet, niestety, brane imiona i nazwiska z cmentarzy. Takie sytuacje też miały miejsce.

Nowa ustawa, stare pytania

Minister Duda odniósł się też do pytań o nową ustawę. Jest ona przygotowywana od kilku miesięcy. Ma być opracowywana bardzo rzetelnie i wnikliwie, także dzięki konsultacjom z wszelkimi środowiskami.
– Oczywiście macie państwo świadomość, że będzie podział na liniach: organizacje pozarządowe, samorządy i pracodawcy – podkreślał minister Duda. – To jest coś, co jest jakby wpisane w ten nasz system, ale jestem przekonany, że się porozumiemy.

Jego zdaniem, każdy nowy akt prawny musi określić: co chcemy osiągnąć i na jakie pytania chcemy sobie odpowiedzieć. Według ministra Dudy te pytania to m.in.: na ile stać nas na dofinansowanie lekkiego stopnia niepełnosprawności i jak długo będzie to możliwe. Ważne sprawy to także pułapka rentowa i orzecznictwo. Kilka miesięcy temu rozpoczęły się badania, by poznać podstawowe, ważne dla nowego systemu kwestie.

Także zdaniem posła Piechoty nowa ustawa jest potrzebna, ale trzeba się do jej tworzenia bardzo starannie przygotować.
– Mam przekonanie, że wiele dotychczasowych zmian było dokonywanych pod wpływem pewnych sytuacji, zdarzeń i tak naprawdę my do końca dzisiaj nie rozgryźliśmy, nie rozpoznaliśmy kilku podstawowych kwestii, np. dlaczego tak wielu pracodawców woli płacić na PFRON niż zatrudniać – mówił.

Zdaniem posła Piechoty, z tworzeniem nowej ustawy trzeba też poczekać na rozporządzenie Komisji Europejskiej o pomocy publicznej, które spodziewane jest w 2013 r.
– Projekt nowej ustawy na pewno będzie poddany najszerszym możliwym konsultacjom, a ustawa powinna być uchwalana z możliwie dużym vacatio legis, tak aby wszyscy, których dotyczyć będą te regulacje, mogli z odpowiednim wyprzedzeniem się do tych nowych rozwiązań dostosować – mówił poseł Piechota. – W moim przekonaniu jest to perspektywa lat 2014-2015.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Naród bez przyszłosci
  31.05.2012, 11:22
  Taka mnie smutna refleksją naszła, że możemy sobie co najwyżej poutyskiwać na tymm forum.
  odpowiedz na komentarz
 • wynagrodzenia
  osoba z niepelnosp.
  31.05.2012, 07:58
  Nie wierzę w to, że w Polsce będzie płaca normalna, najpierw musiałby być normalny rząd, bo kto jest tym zainteresowany, chyba nie organy państwowe?
  odpowiedz na komentarz
 • ale od kiedy????
  marian
  29.05.2012, 12:35
  już od początku roku mówią o wyższym dofinansowaniu. Tylko kiedy to uchwalą? w 2014 roku???
  odpowiedz na komentarz
 • Dofinansowanie
  dd
  28.05.2012, 05:38
  A może dopisać do ustawy, że pracodawca jest zobowiązany do podniesienia kwoty pensji o minimum 50% powyżej kwoty dofinansowania. Jedynie w tym przypadku otrzyma dofinansowanie do wynagrodzenia niepełnosprawnych. Wówczas skończy się zatrudnianie niepełnosprawnych za kwotę samego dofinansowania. Wówczas przestaniemy być traktowani jako źródło łatwego i czystego zysku. Może któryś z posłów pochyli się nad tym co tutaj piszemy. Pozdrawiam P.S. Mam nadzieję, że doczekam czasów kiedy powstanie jakiś silny związek, partia lub organizacja niepełnosprawnych która będzie miała jakiś realny wpływ na naszych polityków którzy piszą prawo dla nas a przez to i na naszych pracodawców
  odpowiedz na komentarz
 • Głodowe pensje
  Zrezygnowany
  26.05.2012, 12:30
  Swoje niecałe 1100 zł, dostaje prawie z 10 - dniowym opóźnieniem. Uważam, że Pfron powinien, te głodowe pensje wysyłać na konto pracownika. Jak słucham w dzienniku, ze Polska, to cud gospodarczy, to robi mi się niedobrze. Polska, to kraj niewolników, gdzie jedni wykorzystują drugich. Każdy niezależnie od tego czy jest chory czy zdrowy chce móc normalnie zyć. Mam rentę i pracuję a minimo, to nie wystarcza mi na gone i normalne zycie, takie żeby nie musieć czuć się zaszczutym i odartym z godności. Polak zawsze był i będzie głupi, naród niewolników. Nie jestem patriotom. Polska, to dla mnie dziki kraj ludzi bez honoru. Jestem mocno sfrustrowany, ze muszę tu żyć i patrzeć na ten syf, którego niestety jestem częścią. Na, co komu te z dupy szkolenia - dotuje się konkretne interesy a ludzi jak nie mieli porządnej pracy, tak dalej jej nie mają.
  odpowiedz na komentarz
 • zagdzam się z tym
  kiki
  25.05.2012, 12:18
  kontrole nad pracodawcami bo se w kulki lecą i wykorzystują niepełnosprawnych jako tania siła robocza i nigdy im nic nie trzeba i nailepiej aby po nich przłożeni pyski darli kiedy pracownik upomina się choćby o 15 min przerwy a już o swoje wynagrodzenie wogóle nie upominali się !!!
  odpowiedz na komentarz
 • dofinansowanie
  Bolek
  25.05.2012, 11:29
  Dla jakiej grupy niepełnosprawnych są dofinansowania .Czy tylko znaczny ?
  odpowiedz na komentarz
 • dofinannsowanie
  marek
  25.05.2012, 03:40
  Nie wiem ale na mazurach niepełnosprawni dostają 1500 rutto pracy dużo i ciężka tylko 2 po 15 minut tylko brak zakładów pracy chronionej trudno utworzyć swoją firmę od początku trzeba do zusu dać 350 złotych kiedyś tylko urząd skarbowy miałem wideo filmowanie teraz trudno jest.
  odpowiedz na komentarz
 • Może inny pomysł
  dd
  24.05.2012, 11:37
  Zamiast dofinansowań do wynagrodzeń przekażcie te pieniądze bezpośrednio osobą niepełnosprawnym. Jednak pod jednym warunkiem, że będą aktywnie uczestniczyły w rehabilitacji i różnego rodzaju organizacjach społecznych. Niech te osoby nie będą zmuszane - często ponad swoje siły, do pracy. A niech się spełniają np. poprzez sport niepełnosprawnych, różnego rodzaju szeroko rozumianą kulturę. Jeśli ktoś z nich będzie czół taką potrzebę na pewno znajdzie jakąś pracę dla siebie bez dofinansowania do pensji. I tak takie dofinansowanie dla osoby: - ze znacznym stopniem niepełnosprawności (całkowicie niezdolna do pracy i nie zdolny do samodzielnej egzystencji) niech wynosi np. 200 %(lub więcej z zakazem pracy zarobkowej) najniższej krajowej. - z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (całkowicie niezdolny do pracy) niech wynosi np. 50% najniższej krajowej. - a lekki stopień niepełnosprawności (częściowo niezdolny do pracy) niech w ogóle nie będzie dofinansowania. Ponadto po wprowadzeniu zmian zrezygnować z dofinansowania przez PFRON turnusów rehabilitacyjnych i sprzętu ortopedycznego. Według mnie będzie to o wiele tańsze rozwiązanie i na pewno znikną problemy z nieuczciwymi pracodawcami.
  odpowiedz na komentarz
 • I CO Z TEGO
  ja
  24.05.2012, 10:31
  DAJĄ pracodawcą a nie pracowniką . PO CO TO NASZE ZAROBKI W GÓRE NIE POJDĄ PRZEZ TO DAWAC INNYM KASE A MY NA NICH BEDZIEMY ROBIĆ niepełnosprawny zawsze w plecy ma napisał MAŁY in K-ce UMIArkowany
  odpowiedz na komentarz
 • uparcie pytam
  JS
  24.05.2012, 08:30
  czy było warto obcinać wysokość dofinansowania skoro tylko od styczna do marca b.r. straciło przez to pracę ok. 9 tys. ON? czy na posiedzeniu Komisji ktoś zwrócił na to uwagę, czy ktoś przeprosił?!
  odpowiedz na komentarz
 • dofinansowanie do wynagrodzeń w górę
  Edvige
  24.05.2012, 07:14
  Jestem w 100 % za powrotem do starych zasad dofinansowania oraz za tym żeby pensje były wypłacane na konta osób niepełnosprawnych.Może skończy się cwaniactwo części pracodawców. Popieram też zwiększenie kontroli PFRON,ale czas najwyższy żeby PIP i Fundusz mogli sprawdzać sprawę wykorzystywania inwalidów przez firmy ochroniarsko-sprzątacjące jak. np.Impel w którym pracownicy po zakończonym roku po otrzymaniu PIT dowiadują się,że pracowali w 3 różnych firmach-tyle PIT-ów im dano. Jak to jest.
  odpowiedz na komentarz
 • Dofinansowanie
  niziolek
  24.05.2012, 06:52
  Najlepiej by otrzymywal bezposrednio / na konto / niepelnosprawny. Sam pracyje jako osba niepelnosprawna a nigdy wypalaty nie ma na czas. To chyba pracodawca przetrzymuje nie nalezne mu pieniadze
  odpowiedz na komentarz
 • dofinansowanie
  ?
  24.05.2012, 12:27
  a co z limitem ZUS?o tym nie pamięatają!!!!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy masz już nową kartę parkingową dla osoby z niepełnosprawnością, uprawniającą m.in do parkowania na "kopertach"?

Biuletyn