Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy elektronicznie można składać wniosek o wyznaczenie komisji orzekającej? ZUS odpowiada

23.07.2020
Autor: Redakcja, fot. pixabay.com
laptop stoi na stole, obok leżą kolorowe kredki i stoi kolorowe pudełko
Czy wniosek o wyznaczenie komisji orzekającej można składać w systemie elektronicznym, czymś w rodzaju Profilu Zaufanego, biorąc pod uwagę ograniczenia będące efektem tak niepełnosprawności, jak i stanu epidemii? 
 
Odpowiedź ZUS:
 
Prawo nie przewiduje wniosków „o wyznaczenie komisji orzekającej”. Osoba uprawniona może składać do placówki ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania wniosek o przyznanie prawa do świadczenia, np. renty z tytułu niezdolności do pracy.
 
Jeśli do przyznania prawa konieczne jest posiadanie orzeczenia lekarskiego, a osoba wnioskująca go nie ma, w ramach postępowania ZUS ustali termin rozpatrzenia sprawy przez lekarza orzecznika.
 
Jeśli wydanie orzeczenia będzie wymagało bezpośredniego badania osoby ubiegającej się o świadczenie, zostanie ona zawiadomiona o terminie i miejscu badania przez lekarza orzecznika – albo komisję lekarską w II instancji.
 
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca do składania wszystkich wniosków, które tylko się da, elektronicznie na naszej Platformie Usług Elektronicznych.
 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy chciał(a)byś zaszczepić siebie lub osobę, którą się opiekujesz, gdyby pojawiła się szczepionka przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas