Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Alex Zanardi. Miesiąc po wypadku, kibice czekają na cud

20.07.2020
Autor: tekst i zdjęcie Ilona Berezowska
Zanardi w kasku na głowie i sportowej koszulce
Rozpoczęła się procedura wybudzania Alessandro Zanardiego. Na ten moment od miesiąca czekali kibice we Włoszech i na całym świecie. Lekarze nie zdradzają jeszcze rokowań. Najbliższe dni pozwolą odpowiedzieć na pytanie, jak poważne i trwałe są zmiany neurologiczne słynnego sportowca.
 
19 czerwca 2020 r. czterokrotny mistrz paraolimpijski brał udział w treningu i rywalizacji kolarzy ręcznych, którzy postanowili się spotkać pierwszy raz po poluzowaniu restrykcji związanych z koronawirusem. Na 39 kilometrze drogi 146, w pobliżu Sieny, Zanardi nagle zjechał ze swojej trasy i uderzył w ciężarówkę nadjeżdżającą z przeciwnego kierunku. Przyczyny wypadku nadal są przedmiotem śledztwa. Wykluczono już opcję używania telefonu komórkowego podczas jazdy. Sprawdzane są inne możliwości. 
 
Tymczasem po 17:00, 19 czerwca Włochy wstrzymały oddech. Zanardi został przetransportowany do szpitala w Sienie, gdzie przeszedł pierwszą operację neurologiczną. Od 19:00, gdy rozpoczęła się operacja, niemal do rana stacje radiowe w całym kraju informowały o wypadku. Dla portali i dla telewizji newsowych nie było ważniejszego tematu. Na wieść o poważnym stanie Zanardiego, zareagowali kierowcy kolarze ręczni, kierowcy Formuły 1 i inni sportowcy. Każda następna operacja i zmiana w stanie zdrowia Zanardiego jest szeroko komentowana. 

Ikona sportu

Dla Włochów Alessandro Zanardi jest ikoną sportu. Cieszył się popularnością jako kierowca Formuły 1, gdy zdobywał 6. miejsce w Grand Prix Brazylii i jako kierowca serii CART, odnosząc w niej 15 zwycięstw. W 2001 r., podczas wyścigu na torze Lauzitz w Niemczech doszło do wypadku, w wyniku którego, uwielbiany włoski kierowca stracił obydwie nogi. Mimo to, zdołał wrócić do sportów motorowych i jednocześnie 12 razy sięgnąć po tytuł mistrza świata w hadbikach. Igrzyska paraolimpijskie w Londynie i w Rio opuszczał ze złotymi medalami. Na swoim koncie ma również sukcesy w maratonach i triathlonie. W 2018 r. ustanowił rekord świata w Ironmanie. 
 
„Naprzód Zanardi, nie poddawaj się. Całe Włochy walczą z Tobą” – napisał na Twitterze premier Włoch Giuseppe Conte i wyraził tym nadzieje wszystkich kibiców.
 
53-letni Zanardi to symbol walki, zwycięstwa i nadziei. Wzór do naśladowania i jeden z najbardziej rozpoznawalnych zawodników z niepełnosprawnością na świecie. Wiele razy udowodnił, że potrafi dokonać cudów. Kibice trzymają kciuki, by i tym razem zdarzył się cud. Forza Zanardi! (po włosku – do „boju Zanardi!”). 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas