Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Trwa Światowy Tydzień Inkluzji. Zobacz zaangażowanie Olimpiad Specjalnych Polska

20.07.2020
Autor: inf. pras.
trzech sportowców z niepełnosprawnością intelektualną

Już 20 lipca rozpoczyna się Światowy Tydzień Inkluzji (20-26 lipca), w trakcie którego Olimpiady Specjalne zachęcają do lepszego poznania osób z niepełnosprawnością intelektualną – ich talentów, pasji i sukcesów sportowych.

- Zawodnicy Olimpiad Specjalnych są niezwykli! Ich optymizm, pasja do sportu i determinacja mogą być przykładem i inspiracją dla każdego z nas. Warto poznać bliżej sportowców z niepełnosprawnością intelektualną  - oni są obok nas. Gdy pozwolimy im być RAZEM z nami dostrzeżemy ich odwagę, wytrwałość i optymizm, z którym podchodzą do każdego wyzwania – podkreśliła Anna Lewandowska, Prezes Olimpiad Specjalnych Polska.

Światła i kampania #GrajmyRazem

W ramach Tygodnia Inkluzji Olimpiady Specjalne Polska liczą na dotarcie do jak największej części społeczeństwa.

Już 20 lipca wieczorem dla Olimpiad Specjalnych Polska rozświetlą się dwie największe polskie areny sportowe: PGE Narodowy i Stadion Śląski. W Warszawie na elewacji zobaczymy napis „Olimpiady Specjalne” a w Chorzowie stadion rozświetli się na czerwono.

W lipcu i sierpniu w całej Polsce zobaczyć będzie można kilkaset wyjątkowych billboardów. To nowa odsłona kampanii społecznej #GrajmyRazem pod tytułem #RazemJestLepiej.

- Kampania pod hasłem #RazemJestLepiej to rozwinięcie #GrajmyRazem. Chcemy RAZEM z Wami obalać stereotypy i zwalczać uprzedzenia. Chcemy pokazać, że #RazemJestLepiej i można osiągać bardzo wiele w życiu zawodowym i prywatnym oraz edukacji. Pokazujemy, że zawodnicy Olimpiad Specjalnych Polska, tak samo jak każdy z nas, mają ciekawe pasje, są znakomitymi przyjaciółmi czy pracownikami. W tym roku są z nami: Huawei Polska, PFRON i Ministerstwo Sportu – wyjaśniła Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Polska rozpoczęła ruch Olimpiad Specjalnych

W tym roku Tydzień Inkluzji zbiega się z jubileuszem 35-lecia działalności Olimpiad Specjalnych w Polsce.

- Olimpiady Specjalne Polska to największa organizacja sportowa dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Byliśmy pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym światowy ruch Special Olympics rozpoczął działalność. Zapewniamy treningi i zawody sportowe dla ponad 17,5 tysiąca zawodników w ponad 500 klubach sportowych na terenie całego kraju. Sportowców wspiera 5,5 tysiąca trenerów i wolontariuszy. Oprócz działalności sportowej budujemy też wiedzę i świadomość społeczną na temat osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zachęcamy do kibicowania naszym wyjątkowym sportowcom na arenach w kraju i za granicą, między innymi podczas Światowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, w których regularnie uczestniczy polska reprezentacja – tłumaczy Joanna Styczeń-Lasocka.

Najbliższe Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych – z udziałem Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych - odbędą się od 22 do 28 stycznia 2022 roku w Kazaniu w Rosji.

Wsparcie Olimpiad Specjalnych

Najbliższa możliwość kibicowania na żywo zawodnikom Olimpiad Specjalnych w kraju pojawi się na jesieni, gdy wznowiony zostanie cykl zawodów regionalnych i ogólnopolskich, zawieszonych na czas pandemii. Do tego czasu trwają treningi oraz obozy, a kontakt między kibicami i zawodnikami Olimpiady Specjalne Polska utrzymują dzięki nowoczesnym technologiom.

W ramach Tygodnia Inkluzji w mediach społecznościowych Olimpiad Specjalnych rusza akcja, z udziałem zawodników, trenerów i ambasadorów Olimpiad Specjalnych. W ramach kampanii zbierane są środki na działalność Olimpiad Specjalnych Polska.

- Zawodnicy Olimpiad Specjalnych są niesamowici! Każdego dnia trenują, walczą  o medale i pokazują, że niepełnosprawność intelektualna nie musi być żadnym ograniczeniem! Pomóżmy im dalej- grać i wygrywać! Wejdź na OlimpiadySpecjalne.pl/RAZEM i przekaż symboliczną kwotę: tylko 5 złotych. Przybij „piątkę” mistrzom! RAZEM jest lepiej! – powiedział Tomasz Wolny, dziennikarz, prezenter i Ambasador Olimpiad Specjalnych Polska.


Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas