Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Staż pracy z orzeczeniem a dodatkowy 10-dniowy urlop wypoczynkowy

07.09.2020
Autor: L.

Mój brat jest zatrudniony w korporacji. Najpierw był tam na stażu (od maja 2019) z urzędu pracy przez 6 miesięcy, a potem (w listopadzie 2019) zatrudnili go na umowę o pracę na czas nieokreślony. Od czasu rozpoczęcia stażu od razu przedstawił w pracy orzeczenie o niepełnosprawności (umiarkowany stopień). Wcześniej z racji problemów ze zdrowiem nie pracował, a jedynie studiował 5 lat. Od kiedy należy mu się dodatkowe 10 dni urlopu. Na tę chwilę z racji stażu pracy należy mu się 20 dni. Czy nie powinien dostać tych dodatkowych dni od maja 2020 roku? Czy dostaje je w listopadzie 2020? Dodatkowo czy dostaje pełne 10 dni, załóżmy od listopada do wykorzystania do końca roku 2020, a od stycznia 2021 roku kolejne 10 dni?

Szanowna Pani,

zasady korzystania z dodatkowego urlopu wypoczynkowego zostały szczegółowo opisane na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Jak wskazano na stronie Pełnomocnika: „Pierwszy dodatkowy urlop osoba niepełnosprawna nabywa w całości, nawet jeżeli uzyska do niego prawo dopiero w grudniu danego roku. Wynika to z brzmienia art. 19 ust. 1 ustawy o rehabilitacji (...): „Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności". Prawo do kolejnego dodatkowego urlopu wypoczynkowego osoba zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nabywa z dniem 1 stycznia każdego roku kalendarzowego, o ile pozostaje w zatrudnieniu.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy przechodzi na rok następny. Urlopu dodatkowego niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z planem urlopów na dany rok należy pracownikowi udzielić najpóźniej do końca trzeciego kwartału następnego roku kalendarzowego”.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik 

 

 

Prawy panel

Sonda

Czy popierasz zakaz aborcji, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu?

Biuletyn

Wspierają nas