Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kujawsko-pomorskie: Nowe inwestycje dla osób z niepełnosprawnością

15.07.2020
Autor: inf. prasowa
mężczyzna w maseczce podaje teczkę dwóm kobietom w maseczkach
Budowa przeznaczonego dla dzieci i młodzieży zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego w Toruniu i rozbudowa ośrodka integracji społecznej w Łasinie w powiecie grudziądzkim są wśród inwestycji, które decyzją zarządu województwa zostały objęte w tym roku wsparciem z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Marszałek Piotr Całbecki spotkał się 15 lipca z kierownictwami organizacji pozarządowych, które realizują oba przedsięwzięcia. 
 
- Dziękuję obu fundacjom za to co robią dla osób potrzebujących i za to, że są inspiracją w wypełnianiu przez samorząd województwa misji wobec takich osób. Ośrodki takie jak te w Toruniu i Łasinie to jeden z filarów naszej polityki społecznej – mówił podczas spotkania marszałek Piotr Całbecki.  
 
Działająca od 17 lat toruńska Fundacja Społeczno-Charytatywna Pomoc Rodzinie i Ziemi prowadzi jedyne w mieście dziecięce hospicjum domowe i jedyny w województwie zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy dla dzieci i młodzieży, z pododdziałem dla osób, które oddychają z pomocą respiratora (jedynym w północnej Polsce). W tej części regionu nie ma stacjonarnego hospicjum dla dzieci, a opieka domowa często przekracza siły i możliwości rodzin. Budowa nowego pawilonu, która jest odpowiedzią na potrzeby społeczne, pozwoli prowadzonym przez fundację instytucjom funkcjonować w znacznie lepszych warunkach.    
 
Obiekt, który powstanie przy ul. Służewskiej 7, pomieści (stworzony z myślą o osobach niepełnosprawnych wymagających stałej opieki i pielęgnacji) całodobowy oddział opieki długoterminowej, z sześcioma dwuosobowymi salami chorych i izolatką. Wartość inwestycji to 8 600 tysięcy złotych. Oprócz dotacji z PFRON źródłami finansowania są Regionalny Program Operacyjny i środki własne fundacji. Placówka będzie służyć pacjentom już w 2022 roku. 

Lepsze warunki do fizjoterapii

W 2021 roku powinna się natomiast zakończyć rozbudowa ośrodka integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych w Łasinie, prowadzonego przez tamtejszą Fundację Ochrona Zdrowia i Rehabilitacja Osób Niepełnosprawnych. W
dobudowanym nowym dwukondygnacyjnym skrzydle budynku zostaną urządzone przestrzenie do fizjoterapii ruchowej oraz zajęć rekreacyjnych, zaś w jego sąsiedztwie strefa rekreacji pod gołym niebem. Będą z niech korzystać nie tylko podopieczni prowadzonych przez fundację warsztatów terapii zajęciowej, ale też m.in. seniorzy. 
 
Koszt inwestycji wynosi 2 miliony złotych. Na montaż finansowy oprócz środków PFRON składają się także pieniądze Unii Europejskiej w ramach RPO.    
 
Marszałek Piotr Całbecki oraz towarzysząca mu podczas spotkania dyrektor Departamentu Spraw Społecznych w Urzędzie Marszałkowskim Krystyna Żejmo-Wysocka zostali wyróżnieni przez Fundację Pomoc Rodzinie i Ziemi honorowym tytułem Ambasadora Dziecięcych Serc. 
 
Decyzją zarządu województwa tegoroczne dotacje PFRON na roboty budowlane, łącznie 4,6 miliona złotych, zostały podzielone między siedem podmiotów. Zgodnie z uchwałą sejmiku województwa przedsięwzięcia w Toruniu i Łasinie,
które są inwestycjami wieloletnimi, będą dofinansowane z pozostających w gestii samorządu województwa środków PFRON także w przyszłym roku. 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Ewa Maćkowska
    Polka
    15.11.2020, 12:47
    osiem tysięcy sześćset złotych to chyba trochę mało na taką inwestycję..
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas