Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Polski Bon Turystyczny jednak nie dla rencistów

15.07.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
starsi kobieta i mężczyzna siedzą tyłem na ławce przed nimi morze, mężczyzna czyta książkę
Posłowie na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, 14 lipca, odrzucili poprawkę Senatu, która przyznawała prawo do Polskiego Bonu Turystycznego nie tylko dzieciom, ale także rencistom i emerytom. Ustawą o bonie 15 lipca zajmie się Sejm.
 
Prezydencka ustawa o Polskim Bonie Turystycznym ma na celu wsparcie branży turystycznej, która poniosła duże straty wskutek Covid-19 oraz wsparcie polskich rodzin.
 
Polski Bon Turystyczny ma mieć wartość 1000 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz 500 zł dla każdego dziecka do 18 r. ż. Nie będzie miał formy pieniężnej, ale będzie elektroniczny. Za jego pomocą będzie można zapłacić za usługi hotelarskie, imprezy turystyczne, pobyt na obozie harcerskim czy sportowym, ale też co ważne – za turnus rehabilitacyjny, jak czytamy w uzasadnieniu do ustawy.
 
Bon będzie przysługiwał na każde dziecko, które w tej chwili pobiera tzw. 500 plus i na każde dziecko z orzeczeniem, nawet jeśli rodzice pobierają na nie inne świadczenia i zasiłki. Nie będzie on opodatkowany i nie będzie uzależniony od wysokości dochodów, a jego wartość zwolniona będzie spod egzekucji. Bon będą mogły otrzymać także dzieci urodzone w dniach po wejściu w życie ustawy do 31 grudnia 2021 r.
 
Bon będzie ważny do końca marca 2022 r. Ustawa ma wejść w życie jeszcze w te wakacje.

Nie dla rencistów i emerytów

 
Wśród odrzuconych poprawek znalazła się ta, która dawało prawo do bonu rencistom i emerytom. Sejmowa komisja przyjęła za to poprawkę, która przyznaje prawo do Polskiego Bonu Turystycznego dzieciom rodziców pracujących za granicą, gdzie pobierają zasiłki na dzieci powyżej 500 zł. Wśród przyjętych poprawek znalazła się też ta, która zobowiązuje ministra ds. turystyki do przedstawienia Sejmowi informacji o realizacji ustawy o bonie.
 
Rzecznik rządu Piotr Müller, który 15 lipca gościł w studiu TVN24 potwierdził, że nie ma w tej chwili decyzji, by bon przyznano także emerytom i rencistom. 
 
- Myślę, że to nie zostanie uzupełnione – powiedział.
 
Ustawą o Polskim Bonie Turystycznym 15 lipca zajmie się Sejm.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

Prawy panel

Sonda

Czy osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami powinny być jedną z grup priorytetowych do szczepień przeciwko COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas