Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przedłużono czas pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego

13.07.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
dziewczynka w kucki na trawie przy leżącej maskotce wokół plastikowe jajka za nią nogi taty
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany będzie do 26 lipca 2020 r. Mogą z niego skorzystać także rodzice dzieci z niepełnosprawnością. 
 
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy może otrzymać rodzic pracujący, zwolniony z wykonywania pracy, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko oraz w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19.
 
 Od 26 marca zasiłek przysługuje także na dziecko:
  • legitymujące się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat, albo
  • z orzeczeniem o niepełnosprawności (do 16 r. ż. nie orzeka się stopnia niepełnosprawności), lub 
  • z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego do 24 r.ż.
Dotyczy to także rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.
 
Zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci pełnosprawnych do 8 r.ż. 
 
Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
 
Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, należy złożyć u pracodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie takie jest równocześnie wnioskiem o zasiłek. 
 
 
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą otrzymać także ubezpieczeni w KRUS na identycznych zasadach. Szczegółowe informacje na stronie KRUS. 
 
 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas