Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karta parkingowa dla podopiecznego

13.07.2020
Autor: M.

Mam pod opieką niepełnosprawną osobę, czy mogę otrzymać kartę parkingową?

Szanowna Pani,

Karta parkingowa jest dokumentem osoby z niepełnosprawnością. Od dnia 1 lipca 2014 r. karta parkingowa jest wydawana wyłącznie:

  • osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
  • osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16. roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Zatem jeśli Pani podopieczny ma orzeczenie wydane po 1 lipca 2014 r. zaliczające do znacznego lub umiarkowanego stopnia wraz ze wskazaniem w punkcie 9 tj. zaznaczona jest przesłanka określona w art. 8 ust. 3a pkt 1 i 2 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.), to może złożyć wniosek o wydanie karty parkingowej do miejskiego/powiatowego zespołu orzekania w miejscu zamieszkania.

Natomiast jeśli Pani podopieczny nie posiada orzeczenia spełniającego wymienione warunki, to karta parkingowa nie przysługuje. Jeśli orzeczenie wydane było przed 1 lipca 2014 r. lub od czasu jego wydania stan zdrowia uległ pogorszeniu, to podopieczny może złożyć wniosek o wydanie nowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Więcej informacji na temat karty parkingowej znajdzie Pani na naszym portalu.

 

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

 

 

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas