Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Na jaką pomoc można liczyć w lokalu wyborczym?

10.07.2020
Autor: Mateusz Różański, fot. Integracja
Rysunek zabytkowego budynku

W niedzielę, 12 lipca, zagłosujemy w drugie turze wyborów prezydenckich. Warto wiedzieć, jakie ułatwienia przysługują wyborcy z niepełnosprawnością w lokalu wyborczym.

Dla tych, którzy nie zdążyli lub nie chcieli złożyć wniosku o skorzystanie ze wsparcia pełnomocnika lub głosowania korespondencyjnego, przygotowaliśmy informację, z jakiego rodzaju udogodnień można skorzystać w samym lokalu wyborczym.

Kto może pomóc?

W lokalu wyborczym osoba z niepełnosprawnością może korzystać z pomocy dowolnej innej osoby – również niepełnoletniej. Taka osoba może towarzyszyć wyborcy w kabinie wyborczej i pomóc jej oddać głos.

Taką osobą jednak nie może być członek komisji wyborczej lub mąż zaufania – ich można prosić o pomoc w każdej innej czynności, oprócz samego oddania głosu w kabinie.

Komisja wyborcza jest natomiast zobowiązana, na prośbę wyborcy z niepełnosprawnością, do przekazania:

  • ustnie treści obwieszczeń wyborczych, czyli przeczytania informacji o komitetach wyborczych, biorących udział w wyborach
  • oraz o zarejestrowanych kandydatach.

Nakładki w alfabecie Braille’a

W lokalu wyborczym wyborca z niepełnosprawnością może także głosować przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a.

W dniu wyborów obwodowa komisja wyborcza wraz z kartą do głosowania wyda na prośbę wyborcy nakładkę na kartę do głosowania. Po oddaniu głosu wyborca zobowiązany jest zwrócić komisji obwodowej nakładkę na kartę.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas