Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Warszawa: bezpłatny transport do komisji wyborczej dla osób z niepełnosprawnością

09.07.2020
Autor: inf. prasowa
strażnik miejski pomaga wsiąść do samochodu starszemu mężczyźnie w maseczce z drugiej strony pomaga mu inny mężczyzna
Podobnie jak przed I turą wyborów prezydenckich, Warszawa zapewni bezpłatny transport na wybory prezydenckie dla osób starszych oraz dla osób z niepełnosprawnościami.

Transport dla osób starszych

Osoby, które mają trudności w poruszaniu się, będą mogły skorzystać z pomocy Straży Miejskiej w dojeździe do lokalu wyborczego w najbliższą niedzielę, 12 lipca. Pomoc ta jest kierowana do wyborców, którzy mają problem z poruszaniem się i nie wymagają specjalistycznego transportu, np. do osób starszych. Ci, którzy zapomną o swojej maseczce, otrzymają ją od strażników. Strażnicy będą stosowali wszelkie procedury bezpieczeństwa. Tak jak podczas I tury wyborów prezydenckich na wyposażeniu strażników miejskich będą: przyłbice, maseczki, rękawiczki, termometry, płyny do dezynfekcji. Aby skorzystać z bezpłatnego transportu do punktu wyborczego, wystarczy w dniu II tury wyborów prezydenckich (niedziela, 12 lipca br.) zgłosić się do Straży Miejskiej m.st. Warszawy. Zgłoszenia będą przyjmowane pod specjalnie uruchomionym numerem telefonu 22 598 69 29, w godzinach 7.00-19.00. Czas dowozu będzie uzależniony od liczby osób oczekujących. Do dyspozycji osób starszych będą wyznaczone patrole Straży Miejskiej.

Transport dla osób z niepełnosprawnościami

Z usługi bezpłatnego dowozu mogą skorzystać też osoby z niepełnosprawnościami. Zgłoszenia są przyjmowane do 11 lipca, do godz. 15.00, telefonicznie pod numerami telefonów (22) 298 59 00 i 720 915 300 lub poprzez e-mail pod adresem:
bus@specjaltrans.pl. Dowóz osób do lokali wyborczych będzie realizowany przez Usługi Transportowe Marek Włastowski.

Zmiana lokalizacji OKW we Włochach

Ze względu na remont Szkoły Podstawowej nr 88 przy ul. Radarowej 4b, komisje wyborcze które były w niej ulokowane w trakcie I tury wyborów, na II turę musiały zostać przeniesione:
  • OKW nr 671 – do przedszkola nr 313 przy ul. Sulmierzyckiej 1
  • OKW nr 672 – do przedszkola nr 314 przy ul. 1 Sierpnia 36a

Granice obwodu głosowania

Aktualna siedziba OKW
(II tura – 12 lipca)
 
671
  • al. Dwudziestolatków: 1, 1A, 3; ul. Lechicka: numery parzyste i nieparzyste od nr 1 do nr 13 i nr 15; ul. Radarowa: nr 1 i od nr 6A do nr 32
  • Przedszkole nr 313, ul. Sulmierzycka 1, 02-139 Warszawa
672
  • al. Dwudziestolatków: 2, 2A, 4, 4A, 6; ul. Radarowa: 2A, 4, 4B; ul. 1 Sierpnia: 33, 35, 37, 39, 41 
  • Przedszkole Integracyjne nr 314, ul. 1 sierpnia 36A, 02-134 Warszawa

Urząd czynny do godz. 18.00

Do 10 lipca delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich będą czynne o dwie godziny dłużej, tj. do godz. 18.00. Wszystko po to, by umożliwić mieszkańcom wzięcie udziału w II turze wyborów na Prezydenta RP – nawet jeśli w tym czasie wyjeżdżają na wakacje.
 
Sprawy związane z wyborami prezydenckimi można załatwić w godzinach pracy urzędu, bez konieczności wcześniejszego umówienia się (obowiązek wcześniejszej rejestracji dotyczy innych spraw urzędowych – ograniczenie wprowadzone w związku ze stanem epidemii). Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich znajdują się w Urzędach Dzielnic za wyjątkiem Dzielnicy Śródmieście. Mieszkańcy tej dzielnicy sprawy związane z wyborami mogą załatwiać w Wydziale Ewidencji Ludności i
Rejestracji Pojazdów przy ul. Kruczkowskiego 2.

Zaświadczenia o głosowaniu poza miejscem zamieszkania

Do 10 lipca można pobrać zaświadczenie o głosowaniu poza miejscem zamieszkania. Dotychczas zrobiły tak 67 944 osoby, z czego 30 500 przed I turą wyborów prezydenckich, a po 29 czerwca zaświadczenia wzięły 37 444 osoby. Zaświadczenie o
głosowaniu poza miejscem zamieszkania uprawnia do głosowania w każdej Obwodowej Komisji Wyborczej na terenie kraju, również w komisji „macierzystej”. Zaświadczenie o prawie do głosowania umożliwia także głosowanie za granicą, ale jedynie w tych krajach, w których MSZ nie zarządził wyłącznego głosowania korespondencyjnego. Zaświadczenie „od ręki” można otrzymać w urzędach dzielnic (za wyjątkiem Śródmieścia, gdzie zaświadczenia są wydawane w delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich przy ul. Kruczkowskiego 2). Osoby, które odebrały przed I turą zaświadczenie o głosowaniu poza miejscem zamieszkania, otrzymały 2 zaświadczenia – na I i II turę.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas