Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Integracja dziękuje swoim Przyjaciołom – relacja z Gali 2004

02.12.2004

Wielka Gala Integracji - grudniowe podsumowania działań Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, które od lat gromadzi w Filharmonii Narodowej setki Przyjaciół Integracji - odbyła się już po raz dziewiąty.

Prowadzący Galę: Miłka Skalska i Michał Olszański

Spotykamy się w galowej konwencji i wieczór ma charakter oficjalny. Do Filharmonii Narodowej przybywają starzy dobrzy znajomi, partnerzy programów Integracja, sponsorzy naszych działań. Zebranym na scenie i widowni szybko udziela się nastrój kameralnego spotkania, na którym Integracja dokonuje podsumowania kolejnego roku pracy i współpracy. Tym razem gala była organizowana wspólnie z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, który reprezentowany był przez Zastępcę Prezydenta Miasta st. Warszawy Roberta Drabę.

Integracja działa na wielu płaszczyznach życia związanych z funkcjonowaniem osób niepełnosprawnych. Podczas gali przemawiały fakty. "Krótka prezentacja" najważniejszych programów realizowanych w 2004 roku przez Integrację wraz z partnerami wywodzącymi się spośród instytucji państwowych, biznesu, organizacji pozarządowych - przerodziła się w ponad dwugodzinny spektakl z udziałem wyróżnionych gości. Wręczano im pamiątkowe dyplomy, statuetki dyplomy z podziękowaniem za to, że są z nami. Dziękowaliśmy za partnerską współpracę.

Choć działania Integracji często kojarzą się z kampaniami społecznymi oraz  kampanii ogólnokrajowymi akcjami, do których przyłączają się inne organizacje i przedstawiciele środowiska z całego kraju, celem tych programów jest zapoczątkowanie trwałych przeobrażeń i zmiana sposobu myślenia w taki sposób, by człowiek niepełnosprawny przestał być postrzegany jako ktoś gorszy, ograniczony emocjonalnie, wzbudzający strach bądź litość.
Działać można na wiele sposobów. Robimy to porzez magazyn "Integracja", portal www.niepelnosprawni.pl, Centrum Informacyjne dla Osób Niepełnosprawnych. Każdy z tych projektów wymaga partnerów, sponsorów, wsparcia fachowców różnych dziedzin, czy też rąk ludzi chętnych do pracy.

Wideoklip dla 2 milionów
Na polu edukacji wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Sportu Integracja opracowała Program Edukacyjny "Czy naprawdę jesteśmy inni? Razem w naszej szkole."
Mirosław Sawicki, Minister Edukacji Narodowej i Sportu oraz Anna Zawisza, Dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego, Specjalnego i Profilaktyki Społecznej dokonali krótkiego podsumowania programu, który skierowany był do ponad 2 mln uczniów.

Zobacz informacje nt. kampanii "Razem w szkole - czy naprawdę jesteśmy inni"

"Jestem człowiekiem podobnym do Ciebie" - przekonywali z ekranu bohaterowie prezentowanych filmów. Wideoklipowa forma przekazu o wiele skuteczniej przemawia do młodych ludzi niż wykład nauczyciela w klasie. Stąd filmowa formuła kampanii.

Na gali dokonano też podsumowania bardzo ważnego etapu kampanii "Polska bez barier", który w stolicy np. w ramach konkursu "Warszawa bez barier" wydobył na światło dzienne kilka interesujących obiektów dostosowanych dla osób niepełnosprawnych ( instytut naukowy UW, szpital, kościół, centrum rekreacji, centrum handlowe). Autorzy i gospodarze nagrodzonych projektów zostali publicznie uhonorowani. Kazimierz Kuberski Pełnomocnik Prezydenta Miasta st. Warszawa ds. Programu "Warszawa bez barier" podkreślił, że  istotne w tej kampanii są trwałe zmiany w krajobrazie miasta i uwrażliwienie architektów na fakt, iż użytkownikami ich projektów zawsze mają być również osoby niepełnosprawne.

Rozwiązanie konkursu architektonicznego

Na gali dokonano też podsumowania bardzo ważnego etapu kampanii "Polska bez barier" - ogłoszono oficjalne wyniki konkursu architektonicznego "Warszawa bez barier". Prezydent Robert Draba wręczył nagrody najbardziej dostępnym obiektom w Warszawie.

 • Grand Prix otrzymał Instytut Kultury Polskiej Wydziału Polonistyki UW

a nagrody:

 • Centrum Handlowe Arkadia,
 • Szpital Specjalistyczny św. Zofii.

Ponadto wręczono 5 wyróżnień innym warszawskim obiektom oraz 3 nagrody finansowe za najciekawiej przygotowane zgłoszenia.

Kampania parkingowa

Na wirtualnej mapie Polski w formie efektownego pokazu zobaczyliśmy zasięg kolejnej integracyjnej kampanii - parkingowej. Nagle na wielkim konturze Polski zamigotało aż 50 miast!  Apel do sprawnych użytkowników samochodów, by pozostawiali niezajęte koperty dla niepełnosprawnych kierowców zatoczył kraju szerokie kręgi. Integracja swymi działaniami doprowadziła m.in. do skutecznej egzekucji kar wobec kierowców łamiących przepis. Jak poinformował Bartłomiej Zieliński, Komendant Straży Miejskiej, w Warszawie za bezprawne parkowanie na kopercie wystawiono już ponad 500 mandatów na kwotę ponad 60 tys. zł. Przesłanie kampanii parkingowej ma też wydźwięk moralny - zajmowanie kopert jest po prostu nieprzyzwoite.
Takie właśnie przesłanie mają towarzyszące kampanii spot telewizyjny i radiowy. Zebrani w filharmonii nagrodzili je brawami.

Medal Przyjaciel Integracji

Brawa rozlegały się często - także dla tegorocznych laureatów Medalu Przyjaciel Integracji. Medale przyznawane są osobom, bądź instytucjom działającym na rzecz osób niepełnosprawnych nie z formalnego obowiązku, lecz z chęci budowania społecznej integracji.

Piotr Pacewicz odbiera medal "Przyjaciel Integracji"

Michał Olszański odbiera medal "Przyjaciel Integracji"

Tegorocznymi laureatami zostali:

 • Anna Dymna - popularna aktorka, od lat zaangażowana w działania na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych, prowadząca program "Spotkajmy się" w TVP2, w nietuzinkowy sposób przedstawiający osoby niepełnosprawne. Z jej inicjatywy, co roku w krakowskim Teatrze im. Słowackiego odbywa się ogólnopolski festiwal teatrów niepełnosprawnych "Albertiana". 
 • Michał Olszański - dziennikarz radiowej Trójki propagujący ideę olimpiad specjalnych i wyrównywania szans dla sportowców niepełnosprawnych, prowadzący popularny magazyn telewizyjny "Ekspres Reporterów" w TVP2, w którym niejednokrotnie prezentowane są problemy niepełnosprawnych.
 • Gazeta Wyborcza - najbardziej znany dziennik ogólnopolski, który stale i w różnorodny sposób prezentuje problemy osób niepełnosprawnych.

Anna Dymna, przekazując za pośrednictwem nagrania telewizyjnego podziękowanie za to wyróżnienie, podkreśliła fakt, iż za sprawą osób upośledzonych umysłowo odkryła do niedawna nieznany jej "świat ludzi o najczystszych uczuciach" i pragnie być nie tyle "Przyjacielem Integracji", co po prostu przyjacielem osób niepełnosprawnych:

Drodzy Państwo! Jestem bardzo szczęśliwa, że w tak wspaniałym towarzystwie zyskałam miano przyjaciela. Dziękuję tym, którzy mnie nominowali ale przede wszystkim tym, którzy wcześniej obdarzyli mnie zaufaniem i przyjaźnią - dzięki którym teraz jestem. Dziękuję prezesowi Fundacji Brata Alberta w Radwanowicach pod Krakowem, ks. Tadeuszowi Zalewskiemu, który kilka lat temu otworzył przede mną niezwykły świat ludzi o najczystszych uczuciach... Przede wszystkim dziękuję Wam, moi ciężko doświadczeni przez los Przyjaciele. Dzięki rozmowom z Wami zaczynam dostrzegać prawdziwe piękno i sens życia. Dostrzegam, jak wspaniały potrafi być człowiek. Zrozumiałam, że tak naprawdę mamy takie same pragnienia, uczucia, ambicie i że jesteśmy sobie nawzajem potrzebni. Marzę, żeby słowo Integracja stało się zbędne. Żebyście nie nazywali mnie przyjacielem integracji ale po prostu swoim przyjacielem.

Piotr Pacewicz, z-ca red. nacz. Gazety Wyborczej podzielił się wrażeniem, jakie pozostawił na nim pewien wywiad o niepełnosprawności, którą można i trzeba zaakceptować świadomie, jaki przeprowadził kiedyś dla Wysokich Obcasów.

Michał Olszański (TVP, PR III), prowadzący Galę wspólnie z Miłką Skalską (TVP3), mile zaskoczony wyróżnieniem, podkreślił, że Medal wiąże się z fascynującym doświadczeniem, jakim jest dla niego kontakt z sportowcami z upośledzeniem umysłowym.

Dyplomy Integracji

Oprócz Medali Przyjaciel Integracji, tego wieczora wręczono również olbrzymie pamiątkowe dyplomy z podziękowaniem za wspaniałą partnerską współpracę tym wszystkim, którzy na przestrzeni 10 lat działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji odcisnęli wyraźny ślad na polu integracyjnej rzeczywistości.

Odebranie podziekowań od "Integracji"

Dyplomy z podziękowaniami otrzymali:

 • Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Lech Kaczyński
 • Prezes Państwowego Funduszy Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - Roman Sroczyński
 • Agata Niewiarowska - drukarnia Winkowski
 • Andrzej Czapliński, Dyrektor TVP 3
 • Magdalena Cebrat, odpowiedzialna za program Autonomy Swoboda Ruchu Fiat Auto Poland
 • Jan Musiolik, Dyrektor Generalny IKEA Polska
 • Jacek Olczak, Dyrektor Generalny Philip Morris Polska 
 • Jan Okulicz-Kozaryn, Dyrektor Public Relations Toyota Motor Poland 
 • Krystyna Antoniewicz-Sas, Dyrektor Pionu Komunikacji STATOIL Polska
 • Agata Tyszkiewicz, Dyrektor Generalny Rowland Communications

Karta "Integracja"

Jak pomagać innym, samemu mając niewiele? Można wykorzystać do tego bank. Pomocna w tego rodzaju filantropii jest specjalna charytatywna karta affinity. Bank BISE wydał kartę "Integracja", dzięki której zasila integracyjny Fundusz Pierwszy Krok. Prezes Zarządu BISE Włodzimierz Grudziński zaprosił do oddziałów banku BISE po taką kartę. Nie trzeba posiadać konta w tym banku. Użytkownik nie ponosi żadnych dodatkowych wydatków wykonując operacje bezgotówkowe, to bank 50 proc. swego zysku przekazuje na cel charytawywny.

Mimo, iż część oficjalna Gali była mocno rozbudowana, wieczór w przybytku muzyki uświetnili artyści. Tradycyjnie - twórcy niepełnosprawni, którzy jednak poza faktem poruszania się na wózku lub z białą laską, niczym nie różnili się od innych wykonawców estradowych. Roman Roczeń, niewidomy bard, wykonanymi przez siebie szantami wprowadził klimat miłej zabawy i rozluźnienia. Zaś Grażyna Łapińska - śpiewająca poezję artystka na wózku - wprawiła w zadumę miłośników piosenki refleksyjnej. Nie zabrakło też elementów etnicznych - łemkowskie nutki pobrzmiewające w utworach zaprezentowanych przez kapelę Drewutnia. W tej integracyjnej grupie występuje kilku niewidomych artystów.

Wszyscy czekali na gwiazdę wieczoru - zespół Raz, Dwa, Trzy. Adam Nowak z grupą nie zawiódł swoich fanów. Na powitanie podziękował za zaproszenie i podkreślił szczególną okazję koncertu: - "Mając w sercu na pierwszym miejscu tych, od których możemy się nauczyć hartu ducha, siły woli, oraz pomysłu na życie w innym stanie, niż byli do tego przyzwyczajeni przez długie lata. Być może musieli zwalczać własną słabość fizyczną po to żeby udowodnić tym, którzy stoją mocno na dwóch nogach, że są w pełni wartościowi. A nie muszą niczego udowadniać, bo po prostu są."

 

Występ zespołu "Raz, Dwa, Trzy"

...Trudno nie wierzyć w nic. Żyj i kochaj nad życie choć raz... Byłem jakim chciałbym być...  Jutro możemy być szczęśliwi... - słowa piosenek zespołu Raz, Dwa, Trzy stały się znakomitym komentarzem treści przekazanych tego wieczora.

Występ Romana Roczenia

Występ Grażyny Łapińskiej 

Występ zespołu "Drewutnia"

- Integracja nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa - zapewnił na koniec spotkania Piotr Pawłowski dziękując wszystkim zebranym i zapraszając do dalszego wspólnego działania. Integracja podsumowała mijający rok, zapraszając do pracy, jaka czeka nas w następnych latach. A przy Dzielnej  w Warszawie już nazajutrz po Gali ruszyły przygotowania do kolejnych imprez.

***

Krystyna Antoniewicz-Sas, Dyrektor Pionu Komunikacji STATOIL Polska

Dlaczego Państwo pomagają Integracji?
To jest oczywiste! Statoil jest ze Skandynawii, a tam wszyscy pomagają i traktują osoby niepełnosprawne jako coś naturalnego. Od wielu lat jest to dla nas oczywiste.

Czy planują Państwo wprowadzić coś szczególnego w swojej ofercie dla osób niepełnosprawnych?
Wydaje mi się, że bariery architektoniczne, pokonywanie tych barier jest już za nami. To jest rzecz, którą adoptujemy na każdej stacji. Natomiast, bariery psychologiczne… będziemy stale szkolić personel. No i ten klakson, to pewien, może nie nowy, ale także nasz pomysł. A co dalej? Zobaczymy.

Michal Olszański, TVP2, PR III

Co oznacza dla Pana pojęcie "integracja"?
To dla mnie oznacza przede wszystkim to, żebyśmy postrzegali się jako przyjaciele, a nie jako dwa różne światy. Integracja według mnie dotyczy nie tylko osób niepełnosprawnych. W różny sposób możemy się integrować! Jeśli chodzi o ludzi niepełnosprawnych, szczególnie jako dziennikarz związałem się zawodowo ze sportowcami upośledzonymi umysłowo. Na początku to było dla mnie trudne, bo to było inny świat. A teraz po różnych doświadczeniach, po tym jak się zaprzyjaźniliśmy, wiem, że to jest nasz wspólny świat.

Piotr Pacewicz, zastepca red. naczelnego Gazety wyborczej

Co oznacza dla Pana pojęcie "integracja"?
Normalny rodzaj rozmowy, gotowość do normalnego mówienia o swoich problemach. Jest rzeczą naturalną, że odmienność rodzi lęk, albo litość - wtedy jednak nie ma rozmowy i nie może być mowy o integracji. Mogą być wtedy czułostkowe formy komunikacji albo agresja, ale nie ma komunikacji, nie ma prawdziwej integracji.

Agata Niewiarowska, firma Winkowski

Co skłoniło i teraz motywuje firmę Winkowski do współpracy z Integracją?
Jesteśmy z "Integracją" od pierwszego numeru, do 10 lat. Kiedy wspólna znajoma poznała nas z Piotrem Pawłowskim, uznaliśmy, że to jest wspaniały pomysł. Wydaje mi się, że takie sączenie świadomości społecznej, jeśli chodzi o sytuację niepełnosprawnych, informację o tym, jak żyją, jakie maja trudności jest bardzo potrzebne. Bardzo długo, przez wiele, wiele lat to był temat tabu - niepełnosprawnych w ogóle nie było.
Wydaje mi się, że to, co Integracja robi, to jest właśnie taka praca u podstaw, praca sprawiająca, że zmienia się świadomość społeczna. W ogóle nie ma wątpliwości, że ta praca jest bardzo ważna i jeżeli ktoś potrafi ją wykonywać i chce to robić, a my możemy pomóc, to decyzja jest ewidentna i jasna. (wysłuchała Joanna Jaraszek)

Autor: Zoja Żak, współpraca Joanna Jaraszek
Fotografie: Piotr Stanisławski, magazyn Integracja

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co sądzisz o proponowanych przez rząd zmianach w ustawie o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych?

Biuletyn

Wspierają nas