Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Płatność za przejazd autostradą

11.08.2020
Autor: J.

Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym. Posiadam kartę parkingową. Pojazd, którym się poruszam nie należy do mnie, a zmuszony jestem dojechać na badania do kliniki onkologicznej. Czy wobec powyższego jestem zwolniony z płatności autostradą?

Szanowny Panie,

zgodnie z art. 20d ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych:

Osoba niepełnosprawna, o której mowa w art. 8 ust. 3a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, jest zwolniona z opłaty związanej z korzystaniem z drogi publicznej lub drogi wewnętrznej umożliwiających dojazd bezpośrednio do obiektów użyteczności publicznej, w szczególności budynków przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, opieki zdrowotnej, opieki społecznej i socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym lub wodnym, świadczenia usług pocztowych lub telekomunikacyjnych oraz innych ogólnodostępnych budynków, przeznaczonych do wykonywania podobnych funkcji, w tym także budynków biurowych i socjalnych.

Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, nie obejmuje prawa do bezpłatnego:

  • parkowania;
  • korzystania z autostrad płatnych;
  • przejazdu po drogach krajowych pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów, składających się z pojazdu samochodowego oraz przyczepy lub naczepy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, w tym autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej;
  • przejazdu przez obiekty mostowe i tunele zlokalizowane w ciągach dróg publicznych.

Po więcej szczegółowych informacji na temat opłat, zniżek czy ulg można się zwrócić do zarządców poszczególnych autostrad.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas