Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kobiety częściej chorują na chorobę Alzheimera z powodu utraty estrogenu

30.06.2020
Autor: PAP, fot. pixabay.com
starsza kobieta idzie chodnikiem z balkonikiem przed sobą

Kobiety częściej niż mężczyźni chorują na chorobę Alzheimera nie dlatego, że dłużej żyją, ale prawdopodobnie dlatego, że w okresie przekwitania tracą sporo estrogenu, co sprzyja powstawaniu u nich neurologicznych zmian – czytamy na łamach „Neurology”.

- Kobiety stanowią około dwóch trzecich osób żyjących z alzheimerem i powszechnie uważa się, że jest to spowodowane tym, że dłużej żyją. Wyniki naszego badania sugerują natomiast, że to, u kogo wystąpią zmiany w mózgu, można przewidzieć na podstawie czynników hormonalnych – mówi dr Lisa Mosconi z Weill Cornell Medicine (USA), współautorka badania.

- Rezultaty pokazują, że cechy obrazowania mózgu i występujące w nim biomarkery sugerują, że status menopauzalny może stanowić u kobiet najlepszy wyznacznik zmian związanych z chorobą Alzheimera – dodaje.

Naukowcy wykonali u 85 kobiet i 36 mężczyzn w wieku średnio 52 lat pozytronową tomografię emisyjną (PET) oraz obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI). Porównywali uczestników pod względem objętości istoty białej i szarej w mózgu, ilości blaszek amyloidowych oraz szybkości metabolizowania glukozy – wskaźników pomagających ocenić ryzyko choroby Alzheimera. Przeprowadzili też wśród nich testy mierzące funkcje poznawcze.

Chociaż wszystkie osoby biorące udział w badaniu osiągały podobne wyniki w testach myślenia i pamięci, to w każdej innej kwestii kobiety wypadały gorzej od mężczyzn. Posiadały one o 30 proc. więcej blaszek amyloidowych, o 22 proc. wolniej przetwarzały glukozę i miały o 11 proc. mniejszą objętość istoty białej i szarej.

- Uzyskane przez nas wyniki sugerują, że kobiety w średnim wieku mogą być bardziej narażone na rozwój choroby z powodu niższego poziomu estrogenu w trakcie i po zakończeniu menopauzy. Podczas gdy zaangażowane są prawdopodobnie wszystkie hormony płciowe, wyniki badania sugerują, że ubytek estrogenu jest u obserwowanych przez nas kobiet związany z nieprawidłowościami będącymi znacznikami biologicznymi choroby Alzheimera – podsumowuje dr Mosconi.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas