Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Owińskach bez barier

30.06.2020
Autor: inf. prasowa, fot. Tomasz Hejna / LAGOMphoto
Ośrodek w Owińskach na zewnątrz
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla dzieci niewidomych i słabowidzących w Owińskach mieści się w zabytkowym klasztorze cysterek. Obiekt przeszedł w ostatnim czasie kolejną modernizację, która przystosowała budynek do potrzeb uczniów i zwiększyła komfort użytkowania.
 
Klasztor w Owińskach został wybudowany przez  cystersów przy  ważnym  szlaku komunikacyjnym nad rzeką. Pierwotnie kompleks, na który składa się kościół i klasztor, postawiono w stylu gotyckim, a dopiero w XVIII w., dzięki projektom dwóch wielkich mistrzów architektury - Jana Catenazziego i Pompeo Ferrariego, uzyskał swój współcześnie istniejący barokowy charakter.
 
Projekt rewitalizacji wnętrz klasztoru został wykonany przez zespół projektantów poznańskiego studia DEMIURG Project S.A. Najważniejszym jego założeniem było dostosowanie zabytkowej tkanki do aktualnych standardów i nowych potrzeb użytkowników. Wszystkie ustalenia odbywały się przy ścisłej współpracy z wojewódzkim konserwatorem zabytków oraz ekspertami w dziedzinie historii i archeologii.

Ciekawe rozwiązania

Zdecydowano się wprowadzić wachlarz specjalnie opracowanych rozwiązań, ułatwiających codzienne korzystanie z budynku. Istotnym wyzwaniem był fakt, iż klasztor zbudowany jest na planie czworoboku wokół kwadratowego ogrodu – wirydarza. Jego skrzydła, korytarze i krużganki mają specyficzny charakter i skomplikowany układ. Zdecydowano się zatem na uwzględnienie w projekcie czterech klatek, z czego trzy to odnowione historyczne klatki dostosowane do współczesnych wymagań przeciwpożarowych, natomiast czwarta z nich została dodatkowo zaprojektowana i znajduje się na wirydarzu.
 
By ułatwić orientację w przestrzeni, projektanci wprowadzili specjalną identyfikację kolorystyczną na każdej klatce schodowej oraz zaprojektowali prawostronne „pasy ruchu” na korytarzach. Komunikaty kolorystyczne znajdują się w posadzkach, ścianach oraz na balustradach i mają za zadanie nie tylko stwarzać kontrast i ułatwić poruszanie „tu i teraz”, ale także ułatwić użytkownikowi lokalizację kluczowych punktów (m.in. drzwi do pomieszczeń są specjalnie oznaczone grafitową barwą tak, by z łatwością użytkownik mógł je odróżnić na tle białych ścian). Dodatkowo wprowadzono wypukłości w podłożu, które mają na celu zasygnalizować użytkownikowi, że zbliża się do ważnego miejsca, w którym powinien wytężyć swoją uwagę. Na wielu elementach wnętrz dodano identyfikację w alfabecie Braille’a, np. na balustradach klatki schodowej.
 
Na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach znajduje się także internat oraz Park Orientacji Przestrzennej, służący nauce orientacji w przestrzeni, a także Muzeum Tyflologiczne z największą w Polsce kolekcją map tyflologicznych oraz kilkaset obiektów związanych z kulturą i edukacją osób niewidomych.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas