Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kampania Parkingowa – relacja z Gorzowa Wielkopolskiego

30.11.2004

Lubuskie Centrum Wolontariatu wzięło udział w ogólnopolskiej akcji pod hasłem "Kampania Parkingowa". Celem tejże akcji było promowanie niezajmowania miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych przez kierowców sprawnych. Akcję tę rozpoczęliśmy 3 października 2004 r. Poprzedziła ją konferencja prasowa w Wyższej Szkole Biznesu w Gorzowie Wlkp., w której uczestniczyli wolontariusze, dziennikarze, komendant Straży Miejskiej Jan Wojnicki, pełnomocnik wojewody lubuskiego do spraw osób niepełnosprawnych Ewa Kogucka, oraz naczelnik  wydziału komunikacji Urzędu Miasta  Franciszka Hubska. Zaproszony został również Bogusław Nowak, niepełnosprawny od 15 lat. Przedstawił on problemy, z jakimi borykają się zmotoryzowane osoby niepełnosprawne.

Na konferencji mówiono jak wyglądają aktualne karty upoważniające do parkowania na "kopertach". Konsekwencje parkowania bez zezwolenia na "kopertach" były do tej pory znikome, gdyż prawo nie jest jednoznaczne w tej kwestii. Komendant Straży Miejskiej zapewnił jednak, iż funkcjonariusze będą przychylni stanowisku osób niepełnosprawnych i będą zakładać blokady na pojazdy osób pełnosprawnych. Zaraz po konferencji nasi wolontariusze wyruszyli w miasto roznosząc ulotki kierowcą. Do tej pory rozdano jeden tysiąc sztuk ulotek. Akcja spotkała się z dużym odzewem i zainteresowaniem. Nawet radna Elżbieta Rafalska była zadowolona, że taka akcja miała miejsce w Gorzowie.

Działania podczas akcji charakteryzowały się przede wszystkim mocnym zaangażowaniem młodych wolontariuszy Lubuskiego Centrum Wolontariatu, których zobaczyć można było w najbardziej zatłoczonych miejscach parkingowych Gorzowa. Stali się oni "stróżami" miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych. Każdy pełnosprawny  kierowca parkujący na miejscu oznaczonym dla niepełnosprawnych spotykał się z miłą aczkolwiek konkretną pogadanką na temat swojego nieodpowiedniego zachowania. Młodzież rozmawiała z kierowcami z wielkim zaangażowaniem. Podczas akcji rozdawania ulotek oraz informowania mieszkańców o akcji główne parkingi miasta stawały się niebieskie od ulotek kampanii.

Naszymi partnerami w tej akcji byli Wyższa Szkoła Biznesu w Gorzowie Wlkp. i  firma B&B, producent okien i drzwi. Pieczę nad patronatem medialnym objęli "Gazeta Lubuska" i Radio ESKA, które emitowało spoty kampanii. Nakręcono też materiał dla TVP3 oraz TVN24 - ciężko jest nam zdobyć taśmy z nagraniami, ale w końcu je będziemy mieć i prześlemy.
Niestety włamania i kradzieże (dwukrotne) oraz zdemolowanie naszych biur przez włamywaczy ograniczyły nasze działania na pewien czas. Lubuskie Centrum Wolontariatu walczy jednak i już teraz oficjalnie możemy powiedzieć, że gotowi jesteśmy do kolejnych akcji i walki w imię dobra niepełnosprawnych.

Autor: Sebastian Chrzanowski-Sawicki, Prezes Lubuskiego Centrum Wolontariatu
Adres: ul. Moniuszki 29, Gorzów Wielkopolski

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy popierasz zakaz aborcji, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu?

Biuletyn

Wspierają nas