Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nie masz pracy przez epidemię? Możesz dostać 1400 zł miesięcznie

22.06.2020
Autor: Mateusz Różański, fot. sxc.hu
Źródło: zus.pl
fragment koła ratunkowego

W ramach działań antykryzysowych, wprowadzono nowe świadczenie – dodatek solidarnościowy. Wynosi 1400 zł miesięcznie i przysługuje od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. osobom, które przez epidemię koronawirusa lub w jej trakcie straciły pracę.

O nowe świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub ich umowa o pracę na czas określony wygasła po tym terminie.

Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 r. Świadczenie będzie wypłacane maksymalnie przez trzy miesiące.

Także osoby bezrobotne

Dodatek przysługuje także osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. W takiej sytuacji urząd pracy zawiesi dotychczas wypłacany zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium wypłacane na szkolenia oraz podnoszenie kwalifikacji.

Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia 2020 r. Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie przez portal Platforma Usług Elektronicznych ZUS. Dokument musi być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE.

Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne również na portalu PUE ZUS. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, dodatek solidarnościowy trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy.

Więcej szczegółów dotyczących dodatku solidarnościowego i sposobu jego uzyskania znaleźć można na stronie ZUS.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Specjalny zasiłek opiekuńczy
  Smutek
  07.07.2020, 18:57
  Cóż.Ciągnę nędzne życie za 620 zł. miesięcznie.Z czego dokładam 200 zł. na leki dla chorej mamy.Ach .... jak Duda obiecywał w 2015 roku.Nie głosuje na Niego.Nie zrobił nic a wie że konstytucja jest łamana.
  odpowiedz na komentarz
 • Jedna grupa nie dostanie dodatku
  Marcin
  22.06.2020, 19:02
  Czy ten co pisał ten artykuł chociaż przeczytał ustawę o tym dodatku, czy tak palnął aby coś napisać?. Proponuję przeczytać art. 3 ustawy i kogo ona wyłącza z tego dodatku.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas