Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pełnomocnik rządu zapowiada powstanie sieci centrów doradczych dla osób z niepełnosprawnością

19.06.2020
Autor: PAP, fot. pexels.com
nachylona mężczyzna pomaga mierzyć protezę ręki innemu mężczyźnie na wózku

- Wraz z PFRON-em rozpoczęliśmy prace nad utworzeniem sieci centrów doradczych na temat zaawansowanych technologii dla osób niepełnosprawnych – powiedział pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Paweł Wdówik.

Wiceminister Wdówik wyjaśnił, że w ramach działalności sieci centrów doradczych specjaliści w sposób profesjonalny i niezależny pomogą w dopasowaniu właściwego rozwiązania z zakresu tzw. technologii asystujących, dopasowanego do rodzaju niepełnosprawności, wykonywanych zadań oraz wieku osoby.

- Mimo że istnieje wiele fundacji i stowarzyszeń o dużym doświadczeniu w tej dziedzinie, to zdecydowałem się na tworzenie centrów w oparciu o struktury PFRON, aby zagwarantować dobór sprzętu maksymalnie wolny od oddziaływań firm go sprzedających – mówił.

Ponadto, jak przypomniał rządowy pełnomocnik, w ramach Funduszu Solidarnościowego w ubiegłym roku uruchomione zostały programy dotyczące opieki wytchnieniowej, usług asystenckich i opiekuńczych, a także centrów opiekuńczo-mieszkalnych, które były realizowane przez samorządy. Paweł Wdówik stwierdził jednak, że nie wszystkie samorządy zwróciły się po środki na te cele.

Dlatego – mówił – „w tej chwili przygotowujemy najważniejszy, według nas, program usług asystenckich dla organizacji pozarządowych”. Organizacje te miałyby uzupełnić luki z tych obszarów kraju, które nie zgłosiły się po pieniądze na poziomie samorządowym. Wiceminister Wdówik wyjaśnił, że to bardzo ważny program, który daje osobom z niepełnosprawnościami poczucie niezależności w życiu.

- Szczegóły tego programu zostaną ogłoszone niebawem – zapowiedział.

Program ogłoszony jeszcze w tym roku

Również tworzenie centrów opiekuńczo-mieszkalnych ma zostać umożliwione organizacjom pozarządowym.

- Tu jednak potrzebna będzie nowelizacja ustawy o Funduszu Solidarnościowym, a to nam zajmie chwilę dłużej – wskazał pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Przekonywał, że takie całodobowe miejsca pobytu dla osób z niepełnosprawnościami są potrzebne, ale one muszą być mniejsze niż np. dotychczasowe domy pomocy społecznej.

- W takim centrum może być maksymalnie 20 mieszkańców, a w wersji dla organizacji pozarządowych chcemy zmniejszyć tę liczbę do piętnastu – powiedział.

Dodał, że program ten zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Pułapka sprzętowa
  Niepełnosprawni razem
  24.06.2020, 06:24
  Po co takie centra skoro albo nie mamy pieniędzy na dobry tzn. Drogi sprzęt bo nie mamy pracy albo gdy pracujemy i zarabiamy 50 procent przeciętnej krajowej to tylko trochę więcej niż najniższa krajowa to nie mamy dofinansowania z PCPR. W najlepszym przypadku PCPR ma pieniądze do października i po co te gadanie, że coś się należy! finał - macie 500 zl i to tylko znaczny i zamknąć twarz. Prawda?
  odpowiedz na komentarz
 • Po co?
  Ju
  20.06.2020, 09:00
  Po co centra informujące o czymś na co pieniędzy nie ma i nie będzie....? Zamiast etatów i wydatków renty i emerytury do zasiłku dla bezrobotnych podnieść, bo ponoć 1200 zł to nie było życie....
  odpowiedz na komentarz
 • Jednak....
  Ewa
  19.06.2020, 22:24
  ....dobrze by było, aby wreszcie w centrach, jako pracownicy pojawiły się osoby niepełnosprawne, na to liczymy?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas