Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Badania okresowe a zgoda lekarza na pracę w pełnym wymiarze

06.08.2020
Autor: M.

Pracownik z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności uzyskał od lekarza zgodę na pracę w pełnym wymiarze, gdy był zatrudniany. Czy za każdym razem, gdy taki pracownik jest kierowany przez pracodawcę na okresowe badania lekarskie musi występować z wnioskiem o zgodę na pracę w pełnym wymiarze? Czy orzeczenie lekarskie z badań okresowych dopuszczające pracownika do pracy, ale nie zawierające takiej zgody, jest równoznaczne z koniecznością powrotu do pracy w limicie 7 godzin? W jaki sposób pracownik, który ma zgodę na pracę 8 h może tę zgodę anulować (np. gdy zacznie się gorzej czuć i już nie chce pracować 8 h)?

Szanowna Pani,

opierając się na art. 16 ustawy „na wniosek pracownika” można wydłużyć czas pracy. Badanie okresowe wydawane jest na określony czas i uwzględnia aktualny stan zdrowia pracownika. Tak, każdorazowo pracownik powinien podczas tych badań potwierdzać swoją zgodę na pracę w pełnym wymiarze. Według mnie, wniosek jest odwracalny czyli pracownik może ponownie złożyć wniosek o przywrócenie stanu poprzedniego. Osoba niepełnosprawna udając się do lekarza może stwierdzić, że nie jest w stanie, nie czuje się na siłach pracować w wydłużonym czasie. Zgoda wydana przez lekarza  na wniosek pracownika nie oznacza przymusu i to o trwałym charakterze. Brak zgody lekarza oznacza powrót do pracy na zasadach: 7 godzin dziennie, 35 godzin tygodniowo.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas