Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy mama może otrzymać kartę parkingową?

10.07.2020
Autor: E.

Czy należy mi się karta parkingowa na mamę, niepełnosprawność znaczna 08-T.

Szanowna Pani,

Od dnia 1 lipca 2014 r. karta parkingowa jest wydawana wyłącznie:

  • osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
  • osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16. roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o  stopniu znacznym mogą otrzymać kartę parkingową na podstawie wydanego orzeczenia wydanego po 1 lipca 2014 r.

Wskazanie do karty parkingowej w orzeczeniu o znacznym stopniu niepełnosprawności nie jest uzależnione od symbolu przyczyny niepełnosprawności, ale wyłącznie od tego, że osoba niepełnosprawna ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Warto zauważyć, że zaliczenie do znacznego stopnia niepełnosprawności nie jest tożsame z posiadaniem znacznych ograniczeń w możliwości samodzielnego poruszania się.

Zatem jeśli Pani mama posiada orzeczenie, w którym zawarte jest wskazanie do karty, to kartę parkingową może otrzymać. Natomiast jeśli nie stwierdzono, że mama ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, to mimo posiadania znacznego stopnia niepełnosprawności karta jej nie przysługuje.

 

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

 

 

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas