Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Warszawa: pomoc także dla osób bezdomnych z niepełnosprawnością

12.06.2020
Autor: inf. prasowa
wejście do izolatek na terenie schroniska napis izolatka 2 symbol osoby na wózku
Warszawa uruchomiła na Bielanach specjalny punkt schronienia, gdzie warszawiacy w kryzysie bezdomności mogą przejść dobrowolną kwarantannę. Dzięki natychmiastowym działaniom miasta, prace przy tworzeniu izolatorium zostały ukończone wcześniej niż zakładaliśmy – informuje biuro prasowe UM.
 
„Dzięki temu mogliśmy przyjąć też osoby ze schroniska Caritasu przy Żytniej, gdzie stwierdzono przypadki COVID-19. Relokacja mieszkańców ośrodka prowadzonego przez Caritas do izolatorium na Bielanach, odbywa się we współpracy z wojewodą mazowieckim” – czytamy.
 
W czasie epidemii osoby dotknięte kryzysem bezdomności przed przyjęciem do schronisk muszą odbyć 14-dniową, dobrowolną kwarantannę. To warunek, który pozwala zmniejszać ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Aby to ułatwić, Warszawa stworzyła przy ul. Wóycickiego na Bielanach nową placówkę buforową. Jest ona dostępna dla kobiet i mężczyzn – zapewnia łącznie 32 miejsca, w tym dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Składa się z 11 kontenerów mieszkalnych: trzech ośmioosobowych modułów i ośmiu izolatek z łazienkami.
 
Taka struktura usprawni działanie punktu: kwarantannę będzie można tu odbywać w małych grupach, a to pozwoli służbom na rekrutację kolejnych osób i elastyczną organizację opieki. W nowym punkcie miasto zapewniło też osobne kontenery do dezynfekcji, na ambulatorium oraz zaplecze magazynowe i socjalne. A także oddzielną, dwukabinową łazienkę dostępną z zewnątrz – w przyszłości będzie ona mogła służyć również osobom bezdomnym przebywającym w przestrzeni publicznej.
 
W opiece nad podopiecznymi nowego ośrodka pomoże miastu w ramach unijnego projektu „Akademia Streetworkingu” Towarzystwo Świętego Brata Alberta. Zapewni ono poradnictwo i pomoc wykwalifikowanych ratowników medycznych. Dwa razy w tygodniu w nowym punkcie odbędą się również dyżury lekarskie połączone z udzielaniem porad. Osoby korzystające ze schronienia w punkcie buforowym będą miały zapewnioną zmianę bielizny, dostęp do środków higieny i sanitarnych oraz wyżywienie.
Po zakończeniu pracy placówki buforowej punkt na Bielanach może nadal działać jako schronisko z usługami opiekuńczymi lub noclegownia.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas