Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

500+ dla osób niepełnosprawnych

09.07.2020
Autor: D.

W styczniu 2020 roku złożyłem wniosek o przyznanie renty (jestem osobą chorą na nowotwór z orzeczeniem o niezdolności do pracy) w marcu (albo lutym) złożyłem wniosek o przyznanie świadczenia 500+ gdyż moja renta będzie pochodziła z trzech państw Polski, Włoch i Islandii i spodziewałem się, że decyzja nie zapadnie szybko, a zostałem bez żadnych dochodów. Znajoma podpowiedziała mi, że skoro nie mam żadnych dochodów, a mam orzeczenie o niepełnosprawności, mogę na ten czas kiedy nie mam świadczeń z ZUS, złożyć wniosek do GOPS o przyznanie zasiłku stałego. Zasiłek ten został mi przyznany od lutego w wysokości 650 zł. Niedawno zapytałem w ZUS kiedy wydadzą decyzję o 500+, dostałem odpowiedź, że jak rozpatrzą wniosek o rentę, czyli nie wiadomo kiedy. Moje pytanie jest czy ZUS prawidłowo rozpatruje obie sprawy łącznie, czy powinien wydać decyzję na 500+, a w przypadku przyznania renty zmienić ją lub cofnąć, jeżeli dochód byłby za duży?

Szanowny Panie,

Postępowanie dotyczące uzyskania świadczenia rentowego i postępowanie dotyczące 500+ dla osób niesamodzielnych to dwa odrębne postępowania. Postępowanie o rentę zostało wszczęte wcześniej.

Nie wiem, na jakim dokładnie etapie są obecnie Pana sprawy w ZUS, i nie jestem w stanie odpowiedzieć co do prawidłowości postępowania Organu, jednakże zalecam złożenie pisemnego zapytania do ZUS o stan spraw.

W kontakcie z ZUS warto korzystać z możliwości wskazanych na stronie.

   

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Sonda

Czy osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami powinny być jedną z grup priorytetowych do szczepień przeciwko COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas