Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Warszawa nie dofinansuje w tym roku turnusów rehabilitacyjnych? Wiceprezydent stolicy tłumaczy

02.06.2020
Autor: Mateusz Różański, fot. informacja prasowa
Paweł Rabiej stoi przy mikrofonie

- To wierutna bzdura – tak wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej skomentował zarzuty o to, że stołeczny ratusz nie wspiera osób z niepełnosprawnościami, gdyż nie dofinansowuje w tym roku turnusów rehabilitacyjnych. Wiceprezydent tłumaczył podczas konferencji prasowej 2 czerwca 2020 r., że w związku z epidemią środki te zostały przeznaczone na likwidację barier architektonicznych, sprzęt rehabilitacyjny, ale też zakup komputerów do nauki zdalnej dla uczniów z niepełnosprawnościami.

- Mamy 11 mln zł na ten rok do wydania na potrzeby osób z niepełnosprawnościami – mówił podczas konferencji Paweł Rabiej. – Środki te są wydawane w uzgodnieniu ze Społeczną Radą Osób Niepełnosprawnych i część z nich była przeznaczona m.in. na finansowanie turnusów rehabilitacyjnych. Na początku roku 70 tys. zł zostało przeznaczonych na ten cel – zgodnie z ustaleniami. Później zaczęła się epidemia i zostały zawieszone wszystkie tego rodzaju turnusy ze względu na sytuację epidemiologiczną.

Decyzja Rady Warszawy

Paweł Rabiej zwrócił uwagę, że sytuacja epidemiczna wciąż nie pozwala, by wznowić turnusy rehabilitacyjne.

- Mamy ciągle dużo zachorowań, a osoby z niepełnosprawnościami są szczególnie narażone na zachorowania – podkreślił. – Często mają wiele współistniejących schorzeń. Także ich rodzice czy osoby, które się nimi opiekują, to są często seniorzy. Są to osoby reprezentujące grupy wysokiego ryzyka. Dlatego tego rodzaju turnusy się nie odbywają. Dlatego Rada Warszawy podjęła 23 kwietnia decyzję, że część pieniędzy przeznaczonych na finansowanie turnusów rehabilitacyjnych zostanie przeznaczonych na inne cele związane z potrzebami osób z niepełnosprawnościami. To była decyzja jednomyślna i zagłosowali za nią także radni PiS.

Inne cele

Wiceprezydent stolicy odniósł się też do pojawiających się w różnych miejscach zarzutów, że pieniądze zamiast na potrzeby osób z niepełnosprawnościami są wydatkowane na inne cele. Wskazał, że 7 mln z tych 11 mln zł zostanie skierowanych na likwidację barier architektonicznych, a 4 mln na zakup sprzętu rehabilitacyjnego – protez, wózków, ale też komputerów do nauki zdalnej dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Paweł Rabiej zapewnił też, że kiedy zagrożenie epidemiczne minie i znów ruszą turnusy rehabilitacyjne, odpowiednie środki zostaną skierowane na ich dofinansowanie.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Dofinansowanie turnusów
    Zbyszek
    03.06.2020, 21:46
    Na turnusy rehabilitacyjne dla ON to nie macie kasy bo zas...ny wirus, ale dla RYDZYKA to miliony rozdajecie. Chore państwo.WSTYD i CHAŃBA
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas