Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niepełnosprawność a życie społeczne

13.03.2012
Autor: Anna Dołęgiewicz
Źródło: IntegracjaInfo

Czy należy obawiać się niepełnosprawności? Dlaczego niepełnosprawność wyklucza i ogranicza w życiu społecznym? Dlaczego brakuje wątków związanych z niepełnosprawnością wśród polityków?

Na te i inne pytania odpowiada prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny, w rozmowie z Piotrem Pawłowskim.


 

 Ikona: pobierz plik

Janusz Czapiński (.mp3, 3,85 MB)

Internet może być drogą do włączania osób z niepełnosprawnością w aktywne życie społeczne. Co jednak z innymi możliwościami?


Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Logotyp PFRON

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Integracja na szkoleniu
  Beata
  22.09.2012, 22:55
  W ubiegłym tygodniu brałam udział w pierwszej części szkolenia. W mojej grupie warsztatowej znalazła się też osoba, która kreuje się na hipochondryczkę, gdyż chce mieć wydłużony okres czasu pobierania świadczenia rentowego. Osoba ta stworzyła pomiędzy mną, a grupą barierę psychologiczną z powodu rodzaju mojej niepełnosprawności i mimo, że uczestnikami szkolenia są osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności, z powodu intryg tej osoby nie zintegrowałam się z grupą, a wręcz muszę ją zmienić. Jaki z tego wniosek? Niepełnosprawni nawet we własnych środowiskach odreagowują frustracje i dowartościowują się kosztem innych. Łagodnie powiedziane.
  odpowiedz na komentarz
 • PAN REDATOR PAWŁOSKI INTERWENOWAŁ SAMEGO PREMIERA BEZSKUTECZNIE?
  inwalida 1 grupy
  07.06.2012, 20:41
  PAN PAWŁOSKI PRZEKAZAŁ POSTULATY NIEPEŁNOSPRAWNYCH NIC POSPULATÓW RZĄD I POSŁOWIE PO-PSL NIEZRALIZOWALI> TAK TRAKTOWALI ZA MARSZAŁKA KOMOROSKIEGO BYŁA DYSKMINACJA NIEPEŁNOSPRAWNYCH I TRWA NADAL SA NIEPORZADANYMI LNWALIDAMI . TRUDNO UTRZYWAĆ JAJMUŻNEJ RENTY CZY RENTY NAWET RZĄD DYSKMINUJE DZIECI KRZYCZĄ ZE ZAMAŁY PRZYROST ILU MŁODYCH WYJECHAŁO ZA CHLEBEM MILONY OBYWATELI I TAM RODZA POLKI DZIECI UNAS NIEMA WSPARCIA NAWET INWALIDZI PIERSI WYLECIELI NA BRUK . ILE KAR ZAPŁACIŁO GMINY KAR ZA NIEZATRUDNIANIE INWALIDÓW MILONOE KWOTYTAKI MAMY BZDURNE PRZEPISY POSŁOWIE ZYJA PODATKÓW OD NAJBIEDNIESZYCH KTÓRTY NIEMIAŁ PŁACIC PODATKU WCALE JAK NIEMA PRACY ZYJE OCHŁAPU CO ZOSTANIE DO RZĄDZIEi POSŁACH i SENATORACH KTÓRYM LOS NIEPEŁNOSPRAWNEGO KPI INWALIDÓW?
  odpowiedz na komentarz
 • 8 czerwiec Protest Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych w Warszawie
  mama
  31.05.2012, 11:30
  8 czerwiec godz.11 przed Kancelarią Premiera odbędzie się protest na rzecz osób niepełnosprawnych.Łączmy się pokażmy jak nas jest dużo i nie można nas kopać.Tylko w ten sposób możemy poprawić przyszłość ON.
  odpowiedz na komentarz
 • My mówimy a oni swoje
  Anna
  11.05.2012, 18:33
  Andrzeju, my ON mówimy o tym od lat, że wszlkie kursy dają kasę i pracę pieknym, młodym, no i mającym znajomości. Ich kompetencje są żadne. Jak długo nie przeksztłci się systemu we wszechstronną pomoc indywidualną tak długo my będziemy wegetować i nie będziemy mieli pracy. A mślę, że jeszcze długo to nie nastąpi. Trzymajcie się jeśli jeszcze możecie
  odpowiedz na komentarz
 • OFEROWANE PRACE TO WODA OBIETNICE BEZPOKRYCIA>
  inwalida 1 grupy
  06.04.2012, 16:07
  WEŚ STER SWOJE RECE I TAKIE BZDURNE USTAWY I OBECYWANE ZŁOTE CZAY PIERSZI INWALIDZI ZOBACZYLI BRUK ILU TARGNEŁO WASNE ŻYCIE MASA KRAJU> TAKI MASE DOBIŁO WŁASNE RODZINY JAK SCIĄGNOC OD INWALIDY TO ZOSTALI PORECZYCIELE .PRAWO MA MASE LUK CWANIACY RZYRUJĄ NA INWALDACH MASE ZAKŁADÓW NIECHCA WIDZIEC NIEP:EŁNOSPRAWNYCH SWOICH ZAKŁADACH TO DRECZENIE INWALIDÓW CO ZROBIŁ RZĄD ,POSŁOWIE i RZECZNIK OD NIEPEŁNOSPRAWNYCH MASE USTAW UNI JEST PRZEMILCZANE I SCHOWANE DO LAMUSA TAK POLITYCY DUŻO OBIECUJĄ ZERO RALIZACJI < PREMIER KOPLETNY OSZUST GDZIE INWALIDZIK DOSTALI PO 71 ZŁ TAKA PAŁA FINASÓW CO URZYWA TYKUŁ PROFESORA NIEPOTAFI LICZYC DALI TYLKO 55zł PODWYSZKA SOBIE KROCIE NIESTARCZY NA 1 opakowanie INSULINY TAK DYSKMINUJA NIEPEŁNOSPRAWNYCH.
  odpowiedz na komentarz
 • Praca dla niepełnosprawnego.
  Andrzej Mokros
  23.03.2012, 14:53
  Rok mija jak ukończyłem kurs na teleinformatora turystycznego zorganizowanym przez Dolnośląską Organizację Turystyczną.Był to nowatorski kurs dla 20 niepełnosprawnych Dolnoślązaków, prowadzony na platformie e-learningowej.Po ukończeniu którego mieliśmy znaleźć pracę w dynamicznie rozwijającej się branży turystycznej. I nic się nie zmieniło w moim życiu. Po kursie mam dwa certyfikaty, jeden za zdobytą wiedzę, drugi za opanowanie języka angielskiego oraz laptopa. Z tego co wiem to tylko 4 (cztery) osoby z tego kursu mają zatrudnienie zgodne z kursem. Są to osoby o nie rzucającej się w oczy niesprawności a pozostali poruszający się o kulach lub na wózkach już takiej szansy nie dostali. Zostaliśmy pozostawieni samym sobie. Już o nas zapomniano. Na kursie zarobili tylko ci, którzy go organizowali. Nie zrobiono nic żeby nam po kursie pomóc, wskazać jak dalej wykorzystać zdobytą wiedzę i poprawić swój status wśród społeczeństwa. Jestem rozczarowany i rozgoryczony, bo wierzyłem, że po kursie będę miał lepiej. Nic z tego. Przestrzegam przed kursami na których organizatorzy nie potrafią powiedzieć nic konkretnego o znalezieniu zatrudnienia po kursie.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas