Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl

29.05.2020
Autor: Redakcja, fot. sxc.hu (1,3), Barbara Zasowska/Park Etnograficzno-Edukacyjny (2), pixabay.com (4), Bartłomiej Zborowski/PKPar (5), Anna Shvets/pexels.com (6), redakcja (7), Fundacja Sensor Wrocław (8)
fragmenty ośmiu zdjęć, m.in.: człowiek na budowie, gazety, skansen, klawiatura, Łukasz Szeliga, dwie kobiety w maseczkach i okładka nowego numeru Integracja

SM. Zmieniło się wiele. Na lepsze; Prezes PFRON: Wzmacniać poczucie bezpieczeństwa; Trwają konsultacje publiczne dokumentu „Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2020-2030”; Czy stracą pracę z powodu koronawirusa? Badanie sytuacji pracowników z niepełnosprawnością; Edukacyjna zabawa w parku skansenu w Szymbarku dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnościami; Szyją maseczki, rozwożą posiłki, rozdają paczki. Nie biorą, lecz dają! Zobacz podsumowanie ostatniego tygodnia maja na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

„Nawet lekarze mówią, że w kolejce do przychodni zajmującej się stwardnieniem rozsianym stały głównie osoby o kulach, na wózkach czy z chodzikami. Teraz w takiej kolejce stoją osoby chodzące o własnych siłach, które pracują, są aktywne. To dowód na to, że wprowadzenie nowych leków przyniosło rezultaty” – mówi Malina Wieczorek, właścicielka agencji reklamowej Telescope i prezeska Fundacji SM – walcz o siebie. 30 maja to Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego. 

Na pewno wystarczy środków PFRON na zaplanowane tegoroczne cele. Rekordowy budżet Funduszu pozwala także na specjalne wsparcie osób z niepełnosprawnością wynikające ze skutków pandemii COVID-19. To m.in. rekompensata wynikająca z zawieszenia działań placówek i zwiększone dofinansowanie wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością – zapewnia Krzysztof Michałkiewicz, prezes Zarządu Funduszu. 

Najważniejsze wydarzenia

Rząd poinformował o kolejnym znoszeniu obostrzeń, wynikających z pandemii koronawirusa. Od 30 maja zmieniają się więc wytyczne dotyczące m.in. zakrywania nosa i ust. 

Do 5 czerwca 2020 r. można przesyłać uwagi do projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia dokumentu „Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2020-2030”. 

Praca

60 proc. pracodawców zmienia politykę kadrową wobec pracowników z niepełnosprawnością przez koronawirusa. Co będzie z pracownikami z niepełnosprawnością? Zobacz najnowszy raport z badania rynku pracy osób z niepełnosprawnościami w czasie pandemii. 

Mniejszy wskaźnik zatrudnienia, dodatkowe środki dla organizacji pozarządowych i większa elastyczność w aneksowaniu umów – to najnowsze zmiany dla pracodawców zatrudniających pracowników z niepełnosprawnością, zapisane w ostatniej nowelizacji tzw. tarczy antykryzysowej. 

Nasze działania

„Numer, który otrzymujecie, jest forpocztą NADZIEI, a przesyła ją OTUCHA, którą Zespół Integracji pragnie wnieść do każdego domu i każdego serca, abyśmy nie tracili siły do życia” – pisze Ewa Pawłowska, redaktor naczelna, w nowym numerze magazynu „Integracja”. 

Kultura

Skansen w Szymbarku zaprasza do udziału w zabawie w parku edukacyjnym, znajdującym się obok ścieżki pieszo-rowerowej Gorlice-Szymbark w południowej Polsce. Park zaprojektowano w celu edukacji, rekreacji oraz integracji sensorycznej oraz z myślą o potrzebach rozwojowych dzieci i osób z niepełnosprawnościami. 

Sport

„Cieszę się z każdego medalu, to dla mnie bardzo ważne, ale tak samo ważne jest to, że kolejna osoba z niepełnosprawnością postanowi zerwać z przebywaniem w swoich czterech ścianach, wyjdzie na zewnątrz i zacznie uprawiać sport. Każdy taki przypadek to wielki sukces” – mówi Łukasz Szeliga, wybrany na kolejną kadencję prezesa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. 

Relacje

Czas pandemii postawił wiele organizacji zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami przed zupełnie nowymi wyzwaniami. Wyzwolił całkowicie nowe pomysły i energię do działań, których celem była pomoc innym w tym czasie. Role się odwróciły – ci, którzy na co dzień postrzegani są jako potrzebujący szczególnego wsparcia, w czasie epidemii sami go udzielają. 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas