Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Koniec z całowaniem klamki. Google Maps poinformuje, czy obiekt jest dostępny architektonicznie

28.05.2020
Autor: Mateusz Różański, fot. pixabay.com
Źródło: blog.google
kolorowa litera G z logo Google

Z okazji Światowego Dnia Świadomości Dostępności, aplikacja Google Maps została uaktualniona o informację o dostępności obiektów dla osób na wózkach. Dzięki nowej funkcji Accesible Places (ang. Dostępne Miejsca) można sprawdzić m.in. czy do danego miejsca wózkowicz dostanie się bez problemu i czy równie łatwo skorzysta tam z toalety.

Jak podaje na swojej stronie firma Google, obecnie Mapy Google zawierają informacje o dostępności dla osób poruszających się na wózkach ponad 15 milionów miejsc na całym świecie. Liczba ta wzrosła ponad dwukrotnie od 2017 r.

Dzięki nowej funkcji łatwiej jest znaleźć i udostępnić informacje o dostępności dla osób na wózkach. Jest to korzystne dla wszystkich – od tych, którzy korzystają z wózków, seniorów oraz rodziców z małymi dziećmi, po osoby z ciężkimi bagażami czy choćby dostawców. W czasie pandemii koronawirusa szczególnie ważne jest to, aby wiedzieć, jak wygląda dane miejsce, jeszcze przed wyjściem z domu. Choćby po to, by nie stać bezradnie pod apteką, sklepem spożywczym lub restauracją.

500 milionów aktualizacji

Obecnie użytkownicy aplikacji mogą włączyć funkcję „Dostępne miejsca”, aby informacje o ułatwieniach dostępu dla osób na wózkach były bardziej widoczne w Mapach Google. Służyć będzie temu specjalna ikonka wózka. Dzięki niej będzie można dowiedzieć się, czy dane miejsce ma dostępne wejście, toaletę, stoliki lub parking. Jeśli użytkownik oznaczy miejsce jako niedostępne, taka informacja również pojawi się w Mapach Google.

Wszystko to dzięki ogromnej pracy ponad 120 milionów lokalnych przewodników i innych osób, które odpowiedziały na wezwanie do udostępniania informacji o dostępności danych miejsc. Łącznie ta społeczność wniosła ponad 500 milionów aktualizacji do Map Google dotyczących dostępności dla wózkowiczów. Także właściciele sklepów pomogli, używając Google Moja Firma, aby dodać informacje o ułatwieniach dostępu do lokali i pomóc użytkownikom z niepełnosprawnością ruchową znaleźć je w Mapach Google i w samej wyszukiwarce.

W Polsce jeszcze nie

Nowa funkcja „Dostępne miejsca” zaczyna być wdrażana na razie jedynie dla użytkowników Map Google w Australii, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Niedługo ma się jednak pojawić także w innych krajach.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy nosisz maseczkę?

Biuletyn

Wspierają nas