Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl

22.05.2020
Autor: Redakcja, fot. pexels.com (1), Piotr Stanisławski (2), Marta Kuśmierz (3), Rob Gonyea/Freeimages.com (4), archiwum Doroty Próchniewicz (5), archiwum Adama Pietrasiewicza (6), archiwum Jacka Zadrożnego (7), Urząd Miasta Gdyni (8)
fragmenty ośmiu zdjęć, m.in. koperta parkingowa dla osób z niepełnosprawnością, skarbonka, ławka szkolna, Dorota Próchniewicz, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek

Godzina bez myszy? Minister Wdówik zaprasza do udziału w akcji! [WIDEO]; O godność Waszą, nie naszą...; Wiceminister Wdówik: od 25 maja placówki dziennego pobytu będą mogły być otwarte; Większe dofinansowanie to wyższa pensja? Niekoniecznie...; Ćwicz w domu z paraolimpijką Pauliną Woźniak. Więcej informacji w podsumowaniu trzeciego tygodnia maja na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

Zrób dziś eksperyment. Odłącz od komputera mysz, zapomnij o istnieniu laptopowego touchpada lub ekranu dotykowego i przez godzinę spróbuj korzystać z internetu, używając tylko klawiatury. Szybko przekonasz się, na jakie bariery trafia w sieci część osób z niepełnosprawnością. W ten sposób dołączysz do akcji Integracji „Godzina bez myszy”. W tym roku do udziału w niej zaprasza Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. 

Bycie rodzicem osoby, która sama nie jest w stanie o sobie świadczyć, rodzi wiele dylematów. Wśród mniej oczywistych jest na przykład taki, jakie świadectwo dawać publicznie o tej osobie, o wspólnym życiu. Co mówić, czego nie. Komu, jak i gdzie.  

„To dla mnie ogromne wyróżnienie. Piotr jest dla mnie wzorem do naśladowania. Pomimo ciężkiej niepełnosprawności zrobił więcej dla niepełnosprawnych niż którykolwiek rząd. Dziękuję Fundacji Integracja oraz Miastu Gdynia”. To słowa Janiny Ochojskiej, pierwszej laureatki Nagrody im. Piotra Pawłowskiego, ustanowionej przez Prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka, z którym rozmawiamy o genezie tego wyróżnienia. 

Najważniejsze wydarzenia

Od 25 maja działalność będą mogły wznowić placówki wsparcia dziennego, dzienne domy i kluby seniora, domy pomocy, środowiskowe domy samopomocy i warsztaty terapii zajęciowej – poinformował w środę, 20 maja, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Paweł Wdówik. 

Proteza wzroku, która przesyła informacje o kształcie liter bezpośrednio do mózgu, omijając oczy – tak można opisać wynalazek naukowców z Teksasu. Czy szykuje się przełom w medycynie? 

Praca

Jak zakłady pracy chronionej (ZPChr) odnajdują się podczas pandemii? Czy podniesienie dofinansowania do pensji pracowników z niepełnosprawnością przełoży się na podwyżki wynagrodzeń? Zapytaliśmy o to przedstawicieli pracodawców. 

Kultura

Teatr 21, gdzie aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem, zachęca do wsparcia remontu Centrum Sztuki Włączającej, które stanie się m.in. pierwszą siedzibą teatru oraz szczególnym miejscem włączania w sztukę osób z niepełnosprawnościami. 

Sport

Fundacja „Kolorowy Świat” zaprasza do wzięcia udziału w wirtualnej odsłonie 7. Biegu Charytatywnego „Daj piątaka na dzieciaka”, organizowanego na rzecz dzieci z wadami rozwojowymi w dniach 11-14 czerwca 2020 r. 

TVP Sport zachęca do ćwiczenia w domu razem z paraolimpijką Pauliną Woźniak podczas kwarantanny. 

Relacje

Ogromnym sukcesem będzie doprowadzenie dostępności cyfrowej do obecnego poziomu dostępności architektonicznej – taki cel stawiają sobie specjaliści z Ministerstwa Cyfryzacji, obydwaj reprezentujący środowisko osób z niepełnosprawnością. 

Joasia, dziewczyna z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i epilepsją, nie odbyła żadnej lekcji zdalnej. Tak samo Kamil, chłopiec z autyzmem. U Bartka, chłopca w spektrum autyzmu i z ADHD, zamknięcie w domu i radykalna zmiana rutyny spowodowały nasilenie stanów lękowych, ataki paniki, autoagresję i utratę ciężko wypracowanych umiejętności. To tylko troje z ogromnej grupy uczniów, którzy ze względu na trudną sytuację spowodowaną pandemią stracili dostęp do edukacji. W imieniu uczniów ze specjalnymi potrzebami inicjatywa „Chcemy całego życia!” wystosowała pismo do Dariusza Piontkowskiego, ministra edukacji narodowej. 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami powinny być jedną z grup priorytetowych do szczepień przeciwko COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas