Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zmiana orzeczenia, a od kiedy świadczenie pielęgnacyjne?

07.07.2020
Autor: P.

Nasze 4-letnie dziecko jest od 2 lat niepełnosprawne ze względu na chorobę nerek. W listopadzie 2019 zostało przedłużone orzeczenie o niepełnosprawności tylko z pkt. 7. Do lutego oboje pracowaliśmy, a syn chodził do przedszkola. W lutym trafił do szpitala i zaplanowano włączenie leków immunosupresyjnych. Wypisaliśmy go z przedszkola, 3 marca złożyliśmy wniosek o orzeczenie z pkt. 7 i 8 oraz żona zawiesiła działalność z końcem lutego w celu starania się o świadczenie pielęgnacyjne. W kwietniu otrzymaliśmy orzeczenie z pkt. 7 i 8 datowane jeszcze na marzec, więc złożyliśmy wniosek do GOPS o świadczenie pielęgnacyjne. Wczoraj otrzymaliśmy decyzję o przyznaniu świadczenia, ale od daty 16 kwietnia, a nie od 1 marca. Proszę o informację od kiedy powinno być wypłacane świadczenie. Nie minęło 3 miesiące od daty ostatniego orzeczenia do złożenia wniosku o świadczenie pielęgnacyjne. Napomknę jeszcze, że orzeczenie z listopada 2019 i z marca 2020 ma tę samą sygnaturę akt.

Szanowny Panie,

zgodnie z art. 24 ust. 2a ustawy o świadczeniach rodzinnych - jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

Jak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w uzasadnieniu do wyroku z dnia 10 września 2019 r. sygn. akt II SA/Lu 179/19 - rozwiązanie przewidziane w art. 24 ust. 2a u.ś.r. umożliwia nabycie prawa do świadczenia za okres wsteczny związany z procedowaniem przez właściwe do tego organy w sprawie orzekania o niepełnosprawności lub o jej stopniu mającym charakter prejudycjalny zresztą dla przyznania zasiłku pielęgnacyjnego. Jednak skorzystanie z dobrodziejstwa tego unormowania przez osobę niepełnosprawną obwarowane jest wystąpieniem przez nią ze stosownym wnioskiem do organu pomocowego o ustalenie prawa do świadczenia uzależnionego od niepełnosprawności - w ściśle określonym terminie - tj. w okresie 3 miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

W takiej sytuacji jak Państwo - wiele osób składa odwołanie (zgodnie z pouczeniem, które powinno być zawarte na decyzji) w części nie przyznającej świadczenia pielęgnacyjnego wstecz.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas