Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Od 25 maja otwierają się urzędy administracji publicznej, w tym samorządowe

22.05.2020
Autor: inf. prasowa, fot. pixabay.com
kobiece dłonie trzymają dokument i długopis naprzeciwko męskie dłonie z długopisem przy biurku
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 maja 2020 r., od poniedziałku 25 maja br. urzędy administracji publicznej, w tym samorządowej, są zobowiązane do przywrócenia bezpośredniej obsługi obywateli z zachowaniem odpowiednich rygorów sanitarnych – informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrzych i Administracji
 
W każdym urzędzie, przy zachowaniu wymogów sanitarnych, będzie możliwość osobistego załatwiania spraw. Dopuszczalna liczba interesantów przebywających w tym samym czasie w jednym pomieszczeniu nie może być większa niż jedna osoba na jedno stanowisko obsługi (nie wliczając osób obsługujących interesantów). Powyższe zmiany są skorelowane z uchyleniem przepisów wstrzymujących bieg terminów administracyjnych, które zaczną biec ponownie od 25 maja 2020 r. 
  
- Część urzędów podjęła już wcześniej decyzję o bezpośredniej obsłudze obywateli w tym trudnym czasie. Dziękuję tym samorządom, które pomimo epidemii starały się normalnie wykonywać wszystkie obowiązki. Jednym z priorytetów administracji w najbliższym czasie musi być rozwój e-usług. Wielu Polaków w ciągu tych trzech miesięcy skorzystało z elektronicznej możliwości kontaktu z urzędem – mówi wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker.   
 
Powyższe zmiany wynikają z §12 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 878) oraz art. 46 pkt. 20
w zw. z art. 68 ustawy z dnia 14 maja o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. poz. 875). 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • No wreszcie.
    Jan
    22.05.2020, 10:40
    Wielki czas żeby pogonić urzędników do pracy.Jak długo to ma trwać że jeden pracownik ciężko pracuje z narażeniem zdrowia i życia a drugi nic nie robi i pobiera normalną płacę?W małej wiejskiej gminie obywatel nie może w urzędzie załatwić podstawowych spraw bo urzędnik nie pracuje bo jest narażony na wirusa,a gdzie ma maskę i rękawice jak w innych zawodach.Kiedy wreszcie w tym kreju urzędnik zacznie odpowiadać za swoje decyzje?
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas