Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podlaskie: do połowy 2021 r. powstanie centrum opiekuńczo-mieszkalne

20.05.2020
Autor: PAP, fot. pexels.com
klamka drzwi w kształcie gałki w dużym przybliżeniu

Do połowy 2021 r. w Daniłowie Dużym (Podlaskie) powstanie pierwsze w regionie centrum opiekuńczo-mieszkalne dla osób niepełnosprawnych – poinformowano w środę, 20 maja, na konferencji prasowej. Zamieszka tam 18 osób. Miejsce ma służyć m.in. rehabilitacji i aktywizacji.

Centrum opiekuńczo-mieszkalne w Daniłowie Dużym (gmina Łapy) powstanie w ramach programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne”, realizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort dofinansuje jego budowę.

- Będzie to pierwsza taka placówka w naszych regionie, piąta zatwierdzona przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w kraju – powiedział w środę na konferencji prasowej przed podpisaniem umowy na budowę tego centrum wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Dodał, że budowa zostanie dofinansowana z funduszu solidarnościowego wsparcia osób niepełnosprawnych. W jego ocenie to pionierski projekt.

Bohdan Paszkowski mówił, że centrum będzie łączyło w sobie dwie funkcje: opiekuńczą i mieszkalną, a przeznaczone jest dla dorosłych osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

- Ma im zapewnić i funkcje mieszkalną, i opiekuńczą, i rehabilitacyjną, i taką włączającą w społeczeństwo. Tam osoby będą mieszkać (...), ale na tym obszarze będą mogły również pracować, aktywizować się zawodowo, włączać się w życie społeczne. Innymi słowy: przygotowywać się do życia jak najlepszego w społeczeństwie – powiedział wojewoda.

Wyraził też nadzieję, że powstanie centrum poprawi warunki życia osób niepełnosprawnych na terenie gminy Łapy.

- Będzie takim wzorem dla innych podmiotów samorządowych, aby o utworzenie takich centrów się ubiegać – dodał Bohdan Paszkowski.

- Centrum w Daniłowie Dużym ma powstać do połowy 2021 r. – powiedział na konferencji burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski.

Poinformował, że całkowity koszt inwestycji wynosi blisko 3 mln zł, z czego dofinansowanie z ministerstwa wynosi 2,7 mln zł.

Dla kogo centrum

- W centrum będą mogły zamieszkiwać i przebywać w ciągu dnia osoby dorosłe, niepełnosprawne, w szczególności ze wskazaniem do opieki terminowej, m.in. osoby po wylewach, zawałach, wypadkach i chemioterapii – mówił burmistrz.

Dodał, że będzie mogło przebywać tam 18 osób niepełnosprawnych: 12 całodobowo, a 6 w ciągu dnia.

Centrum będzie miało ponad 500 mkw. Na jego potrzeby zostanie zaadaptowany budynek po byłej szkole. Ma też powstać nowa część budynku. Będą tam się znajdowały pokoje z łazienkami, sala do rehabilitacji i terapii, dostępna będzie przestrzeń wspólna i pomieszczenia kuchenne. W centrum będą zatrudnieni m.in. fizjoterapeuci, rehabilitanci, psycholog i instruktor terapii zajęciowej. W centrum będzie działało kilka pracowni, jak gospodarstwa domowego, informatycznej czy ogrodniczej, gdzie podopieczni będą mogli uczyć się i rozwijać swoje umiejętności.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski poinformował też, że konkurs ministerstwa jest otwarty, gminy mogą złożyć wniosek w każdej chwili. Wyjaśnił, że program ministerstwa dotyczący centrów polega na dwóch działaniach: pierwsze to tworzenie centrów – ich budowa lub adaptacja już istniejących budynków; drugi etap to utrzymywanie takiego centrum. Dodał, że na ten drugi etap też można pozyskać pieniądze z ministerstwa.

Burmistrz Gołaszewski zapowiedział, że jego gmina będzie wnioskować do resortu o dofinansowanie funkcjonowania takiego centrum.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas