Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wiceminister Wdówik: od 25 maja placówki dziennego pobytu będą mogły być otwarte

20.05.2020
Autor: PAP, bd, fot. Piotr Stanisławski
Źródło: www.gov.pl

Od 25 maja działalność będą mogły wznowić placówki wsparcia dziennego, dzienne domy i kluby seniora, domy pomocy, środowiskowe domy samopomocy i warsztaty terapii zajęciowej – poinformował w środę, 20 maja, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Paweł Wdówik.

- Powoli wracamy do nowej normalności w dobie epidemii koronawirusa. Przed nami kolejny etap – umożliwienie otwarcia placówek dziennego pobytu – powiedział wiceminister Wdówik.

Poinformował, że od 25 maja działalność będą mogły wznowić placówki wsparcia dziennego, dzienne domy i kluby seniora, domy pomocy, środowiskowe domy samopomocy i kluby samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi, a także warsztaty terapii zajęciowej i podmioty zatrudnienia socjalnego.

- Tak jak w przypadku otwarcia instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi – umożliwiamy otwarcie placówek, a nie nakazujemy. Różne placówki mogą potrzebować mniej lub więcej czasu na przygotowanie się do wznowienia działalności i spełnienie wszystkich rekomendacji – zaznaczył.

Powiedział, że nie ma jednak wątpliwości, że ich otwarcie jest niezwykle potrzebne dla możliwie normalnego funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, mniej samodzielnych. Wskazał, że ostateczna decyzja o otwarciu placówki zależeć będzie od sytuacji epidemiologicznej i podejmą ją wojewodowie.

Rekomendacje dla placówek dziennego pobytu

Wytyczne związane z zachowaniem bezpieczeństwa w placówkach przygotował Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia.

„To m.in. zapewnienie środków ochrony indywidualnej dla wszystkich pracowników oraz instrukcji prawidłowego ich stosowania. Rekomenduje się przede wszystkim osłonę ust i nosa (np. maseczki, przyłbice), a także rękawiczki jednorazowe, albo preparaty do dezynfekcji rąk oraz nienasiąkliwe fartuchy z długim rękawem, wiązane z tyłu (w ilości wystarczającej do użycia w razie potrzeby np. przy czynnościach pielęgnacyjnych). Zalecane jest też umieszczenie przy wejściu do budynku informacji o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe i dzieci powyżej 6 roku życia oraz umożliwienie przeprowadzenia dezynfekcji rąk poprzez wystawienie w dostępnym miejscu dozownika z płynem dezynfekcyjnym. Ważne jest, by promować zasady higieny i  zapewniać dostęp do środków czystości” – czytamy na stronie resortu pracy.

- Osoby prowadzące treningi czy zajęcia powinny w miarę możliwości osłaniać nos i usta. Co ważne, uczestnicy powinni być w sposób jasny i zrozumiały informowani o powodach stosowania takich rozwiązań. Szczególną uwagę należy też zwrócić na bezpieczeństwo w trakcie spożywania posiłków – unikanie jedzenia w jednym czasie przez wszystkich podopiecznych, korzystanie z naczyń i sztućców jednorazowych, mycie i dezynfekowanie stolików po każdym spożywającym posiłek – wylicza wiceminister Wdówik.

Co jest konieczne

  • Telefony komórkowe nie powinny być pozostawiane na powierzchniach ogólnodostępnych, należy je w miarę możliwości dezynfekować.
  • Pomieszczenia powinny być regularnie wietrzone.
  • Należy regularnie dezynfekować często używane powierzchnie użytkowe i wyposażenie wykorzystywane do zajęć (klamki, framugi i skrzydła drzwi, poręcze, blaty, opacia krzeseł, klawiatury, włączniki świateł itd.).
  • Bieżąca dezynfekcja toalet – przynajmniej 4 razy dziennie.

„Ważne! Należy poinformować zarówno pracowników jak i uczestników, że do pracy i pobytu w placówkach przychodzić mogą jedynie osoby zdrowe, bez objawów wskazujących na możliwość wystąpienia choroby zakaźnej. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy pozostać w domu, nie przychodzić do pracy czy na zajęcia i skontaktować się telefonicznie z lekarzem w celu uzyskania teleporady medycznej” – podaje resort pracy.

Szczegółowe wytyczne na stronie MRPiPS.

Komentarz

  • Dziwne decyzje
    realistka
    22.05.2020, 15:16
    Odwołano ustne matury, mimo że w sali byłoby tylko kilka osób, a otwiera się placówki, do których uczęszcza 60 uczestników? Rozumiem, że te placówki są bardzo potrzebne, ale czy nie należałoby otwierać ich stopniowo, np. zacząć od śdsów dla osób chorujących psychicznie? W jaki sposób osoby z głęboką niepełnosprawnością intelektualną dostosują się do zaleceń? Czy kontakt z tą grupą jest bezpieczny dla terapeutów i osób wykonujących zabiegi pielęgnacyjne?

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas