Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Proteza wzroku”. Naukowcy stworzyli implant, którzy przesyła obraz liter bezpośrednio do mózgu

19.05.2020
Autor: Mateusz Różański, fot. Marina Vitale / unsplash.com
Źródło: Futurism.com
kobieca twarz w dużym przybliżeniu na oczy

Proteza wzroku, która przesyła informacje o kształcie liter bezpośrednio do mózgu, omijając oczy – tak można opisać wynalazek naukowców z Teksasu. Czy szykuje się przełom w medycynie?

- Gdy użyliśmy stymulacji elektrycznej do dynamicznego śledzenia liter i przesyłania ich obrazu bezpośrednio do mózgów pacjentów, byli oni w stanie „zobaczyć” kształty liter i je zidentyfikować – powiedział Daniel Yoshor z Baylor College of Medicine w Houston.

Podkreślił, że pacjenci opisywali obraz liter jako świecące punkty albo porównywali je do napisów tworzonych przez samoloty na niebie.

Całe litery, nie piksele

Wcześniej powstawały już podobne urządzenia – ale one przesyłały informacje w formie pojedynczych pikseli, z których dopiero powstawał cały obraz. Wynalazek teksańskich naukowców przesyła zaś całe kontury liter i dzięki przesyłaniu impulsów elektrycznych bezpośrednio do mózgu pacjenta, pozwala na przeczytanie nawet złożonych komunikatów.

Dlatego można go nazwać ważnym krokiem na drodze do stworzenia pełnej protezy wzroku – choćby takiej, z jakiej korzystał Geordi w serialu Star Trek: Następne Pokolenia.

- Pierwszorzędowa kora wzrokowa, w której umieściliśmy elektrody, zawiera pół miliarda neuronów – tłumaczy Michael Beauchamp, profesor Baylor College of Medicine. – W naszym badaniu stymulowaliśmy tylko niewielką część tych neuronów niewielką liczbą elektrod.

Według prof. Beauchampa, kolejnym ważnym krokiem będzie współpraca z neuroinżynierami w celu opracowania układów z tysiącami elektrod, umożliwiając bardziej precyzyjną stymulację neuronów.

- Dzięki nowemu sprzętowi ulepszone algorytmy stymulacji pomogą zrealizować marzenie o daniu osobom niewidomym dostępu do informacji wizualnych – stwierdził Michael Beauchamp.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy nosisz maseczkę?

Biuletyn

Wspierają nas