Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kampania Parkingowa – relacja z Konina

12.10.2004

Konferencja prasowa związana z "Kampanią parkingową" odbyła się 6 października 2004 r. o godzinie 11.00 w Urzędzie Miasta Konina w sali 101. Głównym celem ogólnopolskiej Kampanii jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym korzystania ze swoich przywilejów, czyli m.in. parkowania na "kopertach". Chcielibyśmy również kształtować świadomość społeczną na temat potrzeb osób niepełnosprawnych, a niesfornych - pełnosprawnych kierowców, którzy nagminnie zajmują miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych uczyć poszanowania prawa. Zatem Kampania skierowana jest przede wszystkim do kierowców.

Regionalną Kampanię w Koninie rozpoczęliśmy już wcześniej, bowiem 30 września 2004 roku Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ miała okazję uczestniczyć w międzynarodowej konferencji "Osoba Niepełnosprawna w Społeczności Lokalnej" organizowanej przez Starostwo Powiatowe w Koninie. Wolontariusze mieli tam możliwość rozprowadzania DEKLARACJI za wprowadzeniem zmian prawa w zakresie ruchu drogowego oraz Ustawy o drogach, na podstawie których pojazdy bezprawnie zaparkowane na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych będą odholowywane na koszt właścicieli.

Następnym krokiem w organizowaniu "Kampanii parkingowej" było spotkanie z Komendantem Straży Miejskiej w Koninie Mieczysławem Torchalą oraz jego współpracownikami. Celem spotkania był pokaz "dlaczego takie miejsce jest mi potrzebne" w wykonaniu niepełnosprawnego wolontariusza naszej Fundacji. Pokazywał on w praktyce jak kierowca na wózku wsiada do auta składa wózek i następnie z auta musi wysiąść i znów wózek rozłożyć i dlatego oprócz miejsca jest mu potrzebna dodatkowa przestrzeń, którą posiadają miejsca parkingowe przeznaczone dla osoby niepełnosprawnej - są szersze o ponad 1 metr.

Na konferencji podniesionych zostało kilka ważnych kwestii związanych z miejscami parkingowymi. Jako pierwsza zabrała głos Starosta Powiatu Konińskiego Elżbieta Streker-Dembińska, która mówiła o rozpoczęciu Kampanii w Koninie oraz całym powiecie. Nawiązała również do Kart Parkingowych bowiem należą się one wyłącznie osobie niepełnosprawnej z dysfunkcją narządu ruchu o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Pani Starosta zaoferowała również wolontariuszom pomoc w dotarciu do mniejszych miejscowości Powiatu Konińskiego i zaapelowała do Policji o zwrócenie większej uwagi na powiat.

Prezydent Miasta Konina Kazimierz Pałasz, udostępnił pomieszczenie i profesjonalny sprzęt do przeprowadzenia konferencji. Zapowiedział, że Konin włączy się z całą energią i służbami miejskimi jakie posiada, głównie z pomocą Straży Miejskiej, którą reprezentował Komendant Mieczysław Torchała. Komendant zapowiedział, że Strażnicy Miejscy będą zwracać większą uwagę na miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych oraz będą surowiej karać osoby nieuprawnione, które z nich korzystają! Zwrócił on również uwagę na art. 8 Prawa o Ruchu Drogowym, które mówi o powinności posiadania Karty Parkingowej przez niepełnosprawnych kierowców i zasugerował podjęcie dodatkowych działań! Chodzi tu o zamianę słów z "powinien" na "musi".

Jednym z partnerów Kampanii w Koninie jest również II Liceum w Koninie, które reprezentowała Pani Urszula Łącka - pedagog. To właśnie tutaj ma powstać "czerwony patrol" złożony z uczniów i osób niepełnosprawnych, który będzie karał niesfornych kierowców symbolicznymi czerwonymi kartkami. Ponadto wolontariusze Fundacji PODAJ DALEJ będą prowadzić spotkania edukacyjne z młodzieżą. W ramach Kampanii powstały dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych przy budynku II Liceum.

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego to kolejny ważny partner Kampanii. Reprezentował go Pan Dyrektor Stefan Dziamara, który zaoferował również pomoc w postaci działań edukacyjnych oraz pomoc organizacyjną dla patrolu.

Inicjatorem i koordynatorem Kampanii Parkingowej w całym kraju jest Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Do Kampanii włączyło się już ponad 40 miast. Kampania regionalna w Koninie i powiecie konińskim będzie trwała do końca 2004 roku i będzie najdłuższą akcją w kraju.

Narzędzia kampanii:
1. 30 sekundowy spot telewizyjny, emitowany jest w Telewizji Samorządowej, która objęła patronat nad akcją oraz Telewizji Konin (właśnie rozmawiamy)
2. spot radiowy, emitowany jest w Radio MERKURY, które objęło patronat nad akcją oraz w Radio Konin. Jest to tym bardziej cenne, ponieważ radio ma specjalną audycję dla kierowców oraz w rozgłośniach w centrach handlowych między innymi HIPERNOWA, NOMI, "Galeria nad jeziorem"  
3. ulotki i deklaracje, które rozdawane są wśród mieszkańców miasta i powiatu; dystrybucją ulotek i deklaracji zajmują się głównie wolontariusze Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ - do tej chwili udało nam się zebrać około 300 podpisów w sprawie zmiany przepisów ruchu drogowego
4. pokazywanie "dlaczego takie miejsca są potrzebne" i ułatwiają "normalne" funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym; jeden pokaz już się odbył, a następne będą odbywać się podczas zajęć edukacyjnych z młodzieżą w szkołach
5. "czerwony patrol" złożony z osób niepełnosprawnych i młodzieży z lokalnych szkół
6. zajęcia edukacyjne z młodzieżą w szkołach; niepełnosprawni wolontariusze prowadzą cykliczne spotkania w szkołach miasta i powiatu z młodzieżą i dziećmi dotyczące osób niepełnosprawnych i przełamywania stereotypów; jest to dobra okazja by mówić również o miejscach parkingowych

Partnerzy:
-  Urząd Miasta Konina
-  Komenda Miejska Policji w Koninie
-  Straż Miejska
-  II Liceum w Koninie
- Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego
- Centrum Handlowe "Galeria nad Jeziorem"
 -  Nomi S.A.
- Mini Mal
- Hipernowa

Patronat medialny:
- Radio MERKURY, Radio Konin
- Telewizja Samorządowa, Telewizja Konin (w trakcie rozmów)

Kontakt:
Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ
ul. 11 listopada 7a w Koninie
tel. 211 22 19

Koordynator Kampanii Regionalnej:

Karol Włodarczyk
Tel. 0507 153 267

Maciej Wiatrowski
Tel. 0505 170 425

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy popierasz zakaz aborcji, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu?

Biuletyn

Wspierają nas