Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

KIF: niezbędna zmiana wyceny fizjoterapii, biorąca pod uwagę również skutki COVID-19

18.05.2020
Autor: PAP, fot. Piotr Stanisławski
zabieg pacjentki na stopę przy pomocy fizjoterapeuty

Krajowa Izba Fizjoterapeutów domaga się urealnienia wyceny fizjoterapii we wszystkich zakresach. Konieczność zmiany wyceny tych świadczeń wynika m.in. z kosztów związanych z przystosowaniem do zasad bezpieczeństwa w związku z COVID-19 – podkreśliła w informacji na swojej stronie KIF.

„To oczywiste, że środki ochrony, a także nowa organizacja pracy generują dodatkowe koszty. Jednocześnie wytyczne nie pozwalają przyjmować tak wielu pacjentów jak przed wybuchem epidemii” – uzasadniła swoje stanowisko Izba.

Tymczasem – jak wyjaśniła KIF dalej – Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawia do konsultacji kolejny projekt zarządzenia, w którym zaproponowano znaczącą obniżkę świadczeń rehabilitacyjnych. Dotyczy on leczenia dzieci i dorosłych ze śpiączką.

Dlatego też KIF zwróciła się z apelem do wszystkich świadczeniodawców o wysyłanie opinii do NFZ, w których przedstawią oni realne koszty prowadzenia działalności, w ramach której realizowane są świadczenia rehabilitacyjne, nie tylko w zakresie projektowanej zmiany.

„Już raz udało się nam, wspólnymi siłami, po raz pierwszy od wielu lat, zmienić wycenę, chociaż w naszej ocenie niewystarczająco. Liczymy na wsparcie. Mamy nadzieję, że i ta akcja zakończy się sukcesem” – podkreśliła Izba.

Równocześnie Maciej Krawczyk, prezes KIF, skierował pismo do Adama Niedzielskiego, prezesa NFZ, w którym upomina się o właściwe traktowanie fizjoterapeutów. Dostępne jest ono na stronie internetowej KIF.

„Jest to wezwanie do podjęcia konstruktywnych rozmów oraz zaprzestania dyskryminacji naszego zawodu, przejawiającego się m.in. krzywdzącymi i niepokrywającymi rzeczywistych kosztów działalności wycenami” – zaznaczyła KIF.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas