Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenia pielęgnacyjne ponownie zależne od dochodu?

04.01.2012
Autor: Natalia Łyczko
Źródło: inf. prasowa, inf. własna

Zmiana wysokości świadczenia pielęgnacyjnego oraz podział świadczeniobiorców na dwie osobne grupy - to propozycje wynikające z przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Opracowana przez MPiPS nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych zakłada podział osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego na dwie grupy. Pierwsza z nich obejmie rodziców rezygnujących z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. Osoby te nadal będą otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne bez względu na wysokość uzyskiwanych dochodów, ponadto wysokość tego wsparcia ma zostać podwyższona do kwoty 620 zł.

Drugą grupę świadczeniobiorców stanowić mają pozostałe osoby otrzymujące obecnie świadczenie pielęgnacyjne (np. wnuk opiekujący się niesamodzielną babcią, córka sprawująca opiekę nad niepełnosprawnym rodzicem). W ich przypadku przywrócone zostanie kryterium dochodowe: będą otrzymywać specjalny zasiłek opiekuńczy w wysokości 520 zł, o ile dochód na osobę w ich rodzinie nie przekroczy 583 zł.

Propozycje zmian wynikają ze znacznego zwiększenia liczby osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne. Początkowo świadczenie to miało służyć jedynie wsparciu rodziców pielęgnujących niepełnosprawne dzieci, jednak po orzeczeniach Trybunału Konstytucyjnego (P 27/07 z 18 lipca 2008 r. oraz P 41/07 z 22 lipca 2008 r.) objęło ono szerszą grupę opiekunów. Szacuje się, że w wyniku tej zmiany w 2011 r. miesięczna liczba wypłacanych świadczeń pielęgnacyjnych wyniosła ok. 190 tys.; w porównaniu z danymi za 2009 r. (73 tys. osób) stanowi to wzrost o ponad 150 proc.

Obecnie rodzice niepełnosprawnych dzieci oraz inne niepracujące osoby opiekujące się niepełnosprawnym członkiem rodziny pobierają świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 520 zł miesięcznie. Dla opiekunów dzieci z niepełnosprawnością kwota wsparcia została okresowo (do końca marca br.) zwiększona o 100 zł miesięcznie.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • obraza
  Beata.
  15.03.2013, 01:58
  Jestem zmuszona oddac chorą matkę do Domu opieki spolecznej.bo teraz majac 52 lata,musze szukac pracy,a zlodzieje pobrali po 42000 tys.zl.premii tj.za jedna premie pozbawili 100 osob smiesznego swiadczenia pielegnacyjknego.Jeszcze takich afer jakj za tuska to nie bylo
  odpowiedz na komentarz
 • świadczenie pielęgnacyjne komu?
  Marysia
  20.08.2012, 10:33
  Mam 46 lat opiekuję się moim przybranym niepełnosprawnym chorym na Alzheimera tatą. Nie otrzymuję nic z uwagi na brak pokrewieństwa. Chciałabym aby zainteresowali się państwo problemem, ponieważ jest grupa samotnych starszych osób gdzie przeważnie mąż albo żona nie żyje dalsza rodzina nie interesuje się a opieka spada na np na dziecko przysposobione w ramach rodziny zastępczej gdzie nie ma adopcji ale powstała więź rodzinna i dziecko czuje się odpowiedzialne za swojego przybranego rodzica a opiekuje się nim nieodpłatnie, opieka z uwagi na brak samodzielności pochłania 24 godziny na dobę.
  odpowiedz na komentarz
 • to woła pomstę do boga
  02.08.2012, 02:01
  Polska to chory kraj-daje sie nierobom pieniądze za nic
  odpowiedz na komentarz
 • to woła pomstę do boga
  02.08.2012, 01:55
  Polska to chory kraj-daje sie nierobom pieniądze za nic
  odpowiedz na komentarz
 • Panstwo kolejny raz nie mysli
  Jolka
  22.04.2012, 04:08
  Nistety. Znam osoby ktore buggy w zyciu nie pracowaly nie dlatego ze nie mogly ale dlatego ze im sie nie chcialo. Zalatwienie orzeczenia stopnia noepelnosprawnosci dla dziadka do 16 roku zycie jest bardzo proste. Znam pare takich sytuacji gésir estocs dziecko ma takie orzeczenia. Kolejne pieniedzy dla nierobow i darmozjadow. Jestel za taka pomoca ale powinny byc wprowadzone naprawde surowe kryteria.
  odpowiedz na komentarz
 • zasiłek pielęgnacyjny
  maria
  21.04.2012, 08:16
  Mój komentarz w sprawie to prawo na bezprawie!! pracuje 20 lat na zasiłkach rodzinnych i płcach, obecnie korzystam z tego świadczenia az 520 pln, mam nadziję ze MINISTER nie da sie wkrecic w obliczenia MF ile to kosztuje budzet, bo nikt podopiecznych nie wyżywi i nie kupi pieluch i innych wizyt u lekarzy za to pensum plus ich renty, nie licząc naszych utraconych kosztów czasu od rana do noc , tez mam 50 lat i kregosłup mam jeszcze ok, a nie pomaga nikt nawet odmówiono mi przyjęcia u Zakonnic (które pozdrawiam),a może by tak zaczac inwestowac w wykształcenie Geriatrię oraz wykwalifikowane opkiekunki bo za 15, 20 lat i MINISTER tez bedzie wymagał korekty zdrowia, i co wtedy do ANglii, czy Irlandii.na pewno nie jestem osamatnioniona w tej kwestii jeszcze jedno koszt oddania i utrzymania w hospicjum wrocław 3.500,00 pln pozdrawiam całodobowa opiekunka swojej kochanej mamy.
  odpowiedz na komentarz
 • Osoby te nadal będą otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne bez względu na wysokość uzyskiwanych dochod
  bingo
  14.04.2012, 06:49
  ktoś niedoinformowany to napisał.. matka opiekująca się niepełnosprawnym dzieckiem MUSI MIEĆ DOCHÓD ZEROWY aby uzyskać świadczenie pielęgnacyjne. Jeżli jest w związku, to jest ok, mąż, czy partner może mieć dochody nieograniczone. Jeśli samotnie wychowuje dziecko, to świadczenie jest praktycznie kwotą 520 +100 ZŁ na UTRZYMANIE DWÓCH OSÓB.. dziecka i siebie.. a dorobić do świadczenia jej nie wolno. Takie są przepisy. Znam to z autopsji
  odpowiedz na komentarz
 • W Katowicach Niemcy wybudują domy opieki
  Anna 47
  09.04.2012, 11:35
  Dawno mówiłam,że nie potrzebne są zasiłki dla osób opiekujących się tylko WYMAGAĆ od PAŃSTWA żeby budowali DOMY pomocy społecznej takie jak w NIEMCZECH i dostępne dla każdego potrzebującego pomocy.Możemy jako rodzina odwiedzać chorego ,przebywać cały dzień z nim nawet jeśli tylko możemy ale opiekę medyczną i sprzęt specjalistyczny musi nieć przyznawany na siebie,na swoje nazwisko.TAK samo i młodzi niepełnosprawni intelektualnie np.dom ,zajęcie ,rehabilitację i przebywanie wśród rówieśników albo mieszkania socjalne po kilka osób w mieszkaniach i funkcjonowanie pod okiem opiekuna.Rodzina powinna pomagać jak ma czas i środki a nie rzucać się teraz na zasiłek i ,,kisić chorych w domach bez specjalistycznego sprzętu albo mówić ,że dziecku zastąpi rodzic kolegę no nie ma takiej opcji.
  odpowiedz na komentarz
 • Gdzie jest takie prawo?Wiadomo....
  Teresa
  25.03.2012, 01:13
  Mam prawie 50 lat . Od roku opiekuje się moja mamą inwalidką wojenną po obozie koncentracyjnym, mama ma 90 lat.Wymaga ciągłej opieki, ja już nie dostanę świadczenia pielegnacyjnego - bo dochód o 100 złotych przekroczy próg bedzie nie 583 tylko 683 zł.Teraz co mam pójsc do pracy i zostawic mamę bez opieki?Bądż tez oddać ją do DPS ?Będę dalej się nią opiekować, tylko bez świadczenia które mi zabiorą, a mam decyzję BEZTERMINOWO.Żal.
  odpowiedz na komentarz
 • Świadczenie pielęgnacyjne
  Bożena
  20.03.2012, 11:11
  Opiekuję się chorą psychicznie matką przez 24h,która jest nie zdolna do samodzielnej egzystencji mieszkam w Warszawie jej emerytura starcza na opłaty żyjemy w skrajnej biedzie za te 520zł trzeba wykupić leki i coś jeść MOPS nam nie pomaga.Jak bym oddała matkę do Domu starców koszt miesięczny około 4,5 tysiąca złotych.Czy mam obciążyć podatników?
  odpowiedz na komentarz
 • A co z siostrą, która opiekuje się niepełnosprawną siostrą
  Renata
  20.03.2012, 09:52
  Sama wychowuję niepełnosprawną córkę wymagająca stałej opieki, uczącą się w domu- rezygnacja z pracy to dla mnie ubóstwo, bo mam na wychowaniu jeszcze dwie córki. Jedna z nich korzystała z zasiłku pielęgnacyjnego i faktycznie opiekuje się niepełnosprawną 14 latką. I cóż dochód w rodzinie 670 zł nie zakwalifikuje nas do zasiłku. A rehabiliacja kręgosłupa to bagatela 2500, jednorazowo w Zgorzelcu. No tak najlepiej niech chorzy się wyeliminują ze społeczeństwa rozpasanych Posłów i Senatorów. Po prostu ręce opadają. Ale mam myśl , że wyszłabym za mąż za Niemca to wtedy mogłabym leczyć dziecko bo w tamtym kraju są takie możliwości. Smutne ale prawdziwe!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • swiadczenie pielegnacyjne
  maja
  07.03.2012, 02:58
  to jest dobrodziejstwo dla ludzi starych, bliskich smierci, ktorym dano swiatelko nadzieji, ze w ostatnich latach swojego zycia beda mieli opieke od kogos bliskiego z rodziny.W spokoju bez nerwow dozyja reszte zycia i kiedy sie do tego przyzwyczaili, to odbiera sie im to jak dziecku lizaka. Nie kazdy opiekun bedzie mogl pozostac w domu, zeby byc na kazde zawolanie, bo niestety bedzie musial poszukac sobie zajecia, ktore da mu srodki do zycia, a z mamusia za 580 zl na osobe sie nie utrzyma, bo rodzic majacy rete w wysokosci 1260 zl. sam sie ledwo utrzyma. To jest przyklad jak nalezy traktowac wyborcow. Ha!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Dlaczego otrzymują świadczenie ?
  ANNA
  22.02.2012, 04:19
  Dlaczego otrzymują świadczenie osoby ,które mają rente po zmarłym współmałzonku i osobno dziecko ( dorosłe niepełnosprawne )otrzymuje rente po zmarłym rodzicu .
  odpowiedz na komentarz
 • świadczenie pielęgnacyjne
  henia
  16.02.2012, 02:53
  najlepiej niech rząd pozostawi osoby starsze i niepełnosprawne bez opieki i środków do życia to szybciej się ich pozbędzie.Myślę, że te 520zł.to i tak jest jałmużna.Ministrowie kpią sobie z biednych i chorych i u nich szukają oszczędności a sobie przywilejów nie zabierają oprócz dużych pensji pobierają jeszcze większe nagrody i żyją dostatnio.
  odpowiedz na komentarz
 • świadczenia
  jolka
  07.02.2012, 07:33
  I bardzo dobrze, gdyż większość "OPIEKUNÓW" to oszuści, którzy w jolkaogóle nie opiekują się a biorą/KRADNĄ" pieniądze podatników. Nie mam na myśli oczywiście rodziców opiekujących się dziećmi.
  odpowiedz na komentarz
 • Swiadczenia
  Madzia
  22.01.2012, 06:13
  Swiadczenia pielęgnacyjne pobierają osoby gdzie osoba niepełnosprawna może egzystować i normalnie funkcjonować a opiekun ma darmowe żródło dochodu,coraz więcej osób z tego żyje gdy tymczasem są opiekunowie,którzy pracują na cząstke etatu i faktycznie opiekują się rodzicem, nic nie otrzymują.Takie sytuacje należy wziąsć pod uwage
  odpowiedz na komentarz
 • Monika
  13.01.2012, 02:33
  Niech zostaną podwyższone kryteria dochodowe, bo od lat jest stale ta sama kwota! Proszę zaostrzyć kontrole w związku z opieką? Dużo jest ludzi którzy pobierają bezpodstawnie.
  odpowiedz na komentarz
 • świadczenie pielegnacyjne po nowemu?
  J-23
  12.01.2012, 07:18
  BANDA ŁOBUZÓW RZĄDZI I TYLE.TYLKO KORUPCJA,KORUPCJA I KORUPCJA, TO SKĄD WZIĄĆ NA ZASIŁKI PIELĘGNACYJNE?SOBIE DAJĄ I PRZYZNAJĄ.TOWARZYSTWO WZAJEMNEJ ADORACJI.TO WSZYSTKO ODBYWA SIĘ ZA ZGODĄ RZĄDZĄCYCH.SRAĆ NA TAKIE ŻYCIE W KRAJU WIECZNYCH ZŁODZIEI.
  odpowiedz na komentarz
 • Różnica w opiece?
  Teri
  11.01.2012, 04:25
  Mam pytenie, czym się różni opieka nad chorą mamą od opieki nad chorym dzieckiem? "Tatuś" ma nową 20 lat młodszą i zero problemów , to co mam mamę oddać do domu opieki? Wówczas państwo zapłaci za opiekę chyba dużo więcej!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Piszcie interwencje do Sejmu
  Stokrotka
  10.01.2012, 08:45
  http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/agent.xsp?symbol=KOMISJAST&NrKadencji=7&KodKo m=PSR Powyżej zamieściłam link do Sejmowej komisji Polityki Społecznej i Rodziny (PSR), tam jest formularz do korespondencji, gdzie możecie naspisać w sprawie zasiłku pielęgnacyjnego i propozycji wprowadzenia kryterium dochodowego?! Im więcej osób napisze, tym lepiej. Walczcie o swoje prawa i tych, co internetu już nie mają (likwidacja ulgi inter) i są za słabi , aby o siebie walczyć. Zróbcie to dla siebie i innych niepełnosprawnych - biedniejszych od Was.
  odpowiedz na komentarz
 • Oszukani!.
  09.01.2012, 12:35
  Tak to prawda złodzieje, nie ma świadczenia pielęgnacyjnego na współmałżonka dlaczego? czym się różnimy od innych.
  odpowiedz na komentarz
 • Świadczenie pielęgnacyjne na małżonka?.
  batman.
  09.01.2012, 12:32
  Co ze świadczeniem pielęgnacyjnym na małżonka przecież moja żona nie pracuje bo opiekuje się mną ON stopień znaczny,musiała rzucić pracę aby móc się opiekować mna czy rząd nie widzi tego problemu?.
  odpowiedz na komentarz
 • Dyskminacja NiepełnosprawnychMinster Perfidnie OSZUKUJE?
  inwalida 1 grupy
  08.01.2012, 11:35
  UNI DODATEK PELEGNACYJNY WYNOSI 550-1350 ERO + LEKI ZADARMO UNAS DALI OCHŁAP PRZEZ 4 LATA RZĄDÓW PO- PSL DODATEK ZA PiSu WYNOSIŁ 174.10 + 380 zł $LATA RZĄDÓW DALI PODWYSZKE CHOLERNIE DUŻO) 12.67 zł TAK PERFIDNIE OKŁAMAŁ PREMIER ZŁOTE CZASY GŁODU I NEDZY DALI EMERYTĄ I RECISTĄ I I KRZYCZĄ JAK RAJ GŁODU I NEDZY ZGOTOWALI PREMIER WRAZ KOLESIAMI PO- PSL TYLKO CO NATO PREZYDET R.R. CO UWAŻA OJCEM CAŁEGO NARODU TYLKO NIEWIDZI GŁODU I NEDZY?
  odpowiedz na komentarz
 • ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE
  z
  08.01.2012, 08:38
  Skąd nagle podział na dwie grupy.A gdzie umieszczą rodziców pełnoletnich dzieci , przecież to jest chore.Opiekuję się 22-letnią córka niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności i nie dość , że rząd zabrał mi możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę to jeszcze zabiorą mi świadczenie bo przekroczę od lat niepodwyższany próg dochodowy.A chcę zaznaczyć , że umieszczenie jej w WTZ ,czy w dziennym domu opieki jest niemożliwy i równa się z cudem ,niech ktoś mi wytłumaczy jak mam podjąć pracę.
  odpowiedz na komentarz
 • Wybory się skończyły
  orzeszek
  07.01.2012, 02:02
  Teraz czas zabierać, niepełnosprawni posłowie nic nie załatwią/ Byli po to żeby zebrać nasze głosy dla PO.
  odpowiedz na komentarz
 • SMIECHU WARTE
  J-23
  06.01.2012, 10:05
  W Polsce rządzi banda oszustów i złodziei.Jak żyć za 520 zł jeśli rezygnuję z pracy???pytam matołków rządzących?
  odpowiedz na komentarz
 • Paranoja
  Teresa
  06.01.2012, 01:31
  Mam syna 26 letniego on otrzymuje 540 zł renty głodowej socjalnej a ja 153 głodowe pielęgnacyjne
  odpowiedz na komentarz
 • daleko nam do normalności...
  Aleksandra
  05.01.2012, 10:23
  jestem przerażona niską wysokością świadczenia pielęgnacyjnego.Jak za 620zł zabezpieczyć potrzeby swoje i niepełnospr dziecka/dzieci? Nieludzkie warunki wegetacji,walki o przetrwanie,masakra-niepełnosprawni w Polsce... nic to,cieszmy się z tego co dają,nie narzekajmy,jest kryzys-zaciskajmy pasa-sarkazm KOSZMAR-FAKT
  odpowiedz na komentarz
 • TA jednorazowa pomoc to Ściema!!!!nie dla wszystkich
  SARA
  05.01.2012, 06:19
  te 100 zł dodatkowe przez 1 kwartał tego roku,należy się tylko rodzicom-wiem ,bo dzwoniłam do MPIPS,powtarzam po raz kolejny-składajciejak najszybciej wnioski o świadczenie pielęgnacyjne na małżonka,od odmownej decyzji MOPSU,czy GOPSU trzeba sie odwołać do SKO ,A ONI JE PRZYZNAJĄ.
  odpowiedz na komentarz
 • zasiłek pielęgnacyjny
  opa
  05.01.2012, 05:30
  A co z zasiłkiem pielęgnacyjnym płaconym przez MOPS-y ? W ZUS-ie będzie to już chyba około 195,-złotych, a u nas dalej 153,-zł ?
  odpowiedz na komentarz
 • oszukani
  !!!!!!!!!!!
  05.01.2012, 12:36
  ludzie!!co za sprostowania piszecie, nie widzicie że znowu chcą bić nas w d.... .a żona opiekująca się chorym mężem dalej nic nie ma,a pułapka zus dalej nie załatwiona do końca!!!tylko na sobie nie oszczędzają!! sobie nie żałują!!
  odpowiedz na komentarz
 • Sprostowanie
  mama niepełnosprawnego dziecka
  04.01.2012, 11:19
  (...)Obecnie rodzice niepełnosprawnych dzieci oraz inne niepracujące osoby opiekujące się niepełnosprawnym członkiem rodziny pobierają świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 520 zł miesięcznie, zwiększonej okresowo (do końca marca br.) o 100 zł miesięcznie (...). Do końca marca 2012 podwyzszone świadczenie pielęgnacyjne przysługuje tylko rodzicom niepełnosprawnych dzieci.
  odpowiedz na komentarz
 • dodatek do swiadczenia 100,00 za styczen,luty,marzec 2012
  niepelnosprawny
  04.01.2012, 08:45
  wg Dz.U. 1746 Prawo do pomocy przysługuje matce, ojcu lub opiekunowi faktycznemu dziecka mającym ustalone za miesiąc styczeń, luty lub marzec 2012 r. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego natomiast dodatek 100,00 pln za listopad i grudzien 2011 wg Dz.U. 1262 zostal przyznany: "1. Prawo do pomocy przysługuje osobie mającej ustalone za miesiąc listopad lub grudzień 2011 r. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego..." urzedy miasta, gminy,mopsy i inne instytucje ktorych zadaniem jest wyplata tych srodkow juz teraz nie chca wyplacac tych srodkow np matkom, ktorych dzieci ukonczyly juz 18 lat i to mimo posiadania na nie swiadczenia pielegnacyjnego, takie stanowisko ma np. MGOPS w Prabutach zaznaczam ze ustawodawca nie okreslil w ustawie wieku dziecka
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy masz już nową kartę parkingową dla osoby z niepełnosprawnością, uprawniającą m.in do parkowania na "kopertach"?

Biuletyn