Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Poznań: 150 pacjentów w szpitalu zakaźnym, z czego 149 to pensjonariusze DPS-ów

14.05.2020
Autor: PAP, fot. pixabay.com
rysunek zarazka koronawirusa kilka kulistych kształtów z wychodzącymi odnóżami od środka zakończonymi kulkami

- W poznańskim jednoimiennym szpitalu zakaźnym spośród 150 hospitalizowanych 149 pacjentów to pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych – poinformował w środę, 13 maja, prezydent miasta Jacek Jaśkowiak.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak przekazał w czasie środowej konferencji, że obecnie w szpitalu zakaźnym przy ul. Szwajcarskiej przebywa 130 pacjentów, u których zdiagnozowano zarażenie SARS-CoV-2. Siedem osób jest podłączonych do respiratorów.

- Wszystkich hospitalizowanych mamy 150 osób, w tym 149 osób to są pacjenci, którzy trafili do nas z domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych. Co oznacza, że gdyby nie elementy związane z przedostaniem się koronawirusa do DPS-ów i ZOL-i de facto mielibyśmy jednego pacjenta. To jest dla nas wyraźny sygnał, który pokazuje, że już jest czas na luzowanie obostrzeń i zakazów – powiedział.

Wskazał, że do tej pory w placówce z powodu COVID-19 zmarły 103 osoby, w tym pięcioro pacjentów pochodziło z Poznania i powiatu poznańskiego.

- Mamy 135 ozdrowieńców – dodał Jacek Jaśkowiak.

Przekazał, że w szpitalnym laboratorium przeprowadzono dotąd 3974 testów na obecność koronawirusa.

Prezydent Poznania poinformował, że obecnie 70 mieszkańców miasta jest zakażonych SARS-CoV-2, a 28 przypadków zarażenia odnotowano wśród osób z powiatu poznańskiego.

- Mamy 716 osób, które zostały poddane kwarantannie i 14 osób pod nadzorem epidemiologicznym – powiedział prezydent Jaśkowiak.

Zaznaczył, że szpital zakaźny dysponuje 88 respiratorami, do których obecnie podłączonych jest siedmiu pacjentów.

- Rezerwa jest znacząca (…) Poradziliśmy sobie tak naprawdę z tym pierwszym etapem zagrożenia. Mieliśmy wystarczającą liczbę łóżek i respiratorów. I nawet przy tych wszystkich elementach związanych z przekierowaniem pacjentów z DPS-ów i zakładów opiekuńczo-leczniczych potrafiliśmy się z tym wyzwaniem, w postaci koronawirusa, zmierzyć – ocenił.

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 1721 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 125 osób zmarło, a 579 wyzdrowiało.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas