Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rząd znosi kolejne obostrzenia. Wracają m.in. zajęcia rewalidacyjne i wczesne wspomaganie rozwoju

13.05.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
Źródło: www.gov.pl
dziecko trzyma pędzelek w ręku nad kartką papieru leżą farbki

Polski rząd zadecydował o zniesieniu kolejnych obostrzeń związanych z zagrożeniem rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa. Wśród nich są również obszary szczególnie istotne dla osób z niepełnosprawnością. Nowe zasady w większości wchodzą w życie od 18 maja 2020 r.

W trzecim etapie znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem uwzględniono obszar związany z opieką i edukacją.

Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia:

  • rewalidacyjno-wychowawcze
  • wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację
  • praktyczne w szkołach policealnych.

„Od poniedziałku, 18 maja br. przywracamy możliwość, za zgodą rodziców, prowadzenia bezpośrednich zajęć dla dzieci mających opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, dzieci i młodzieży posiadających orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, dzieci i młodzieży z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, wymagających wsparcia, w tym odpowiednio w realizacji zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zajęć rewalidacyjno-wychowawczych czy zajęć rewalidacyjnych niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju. Zajęcia będą prowadzone z zachowaniem zasad sanitarnych” – podaje MEN.

18 maja otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną jak np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

Od 25 maja możliwe będzie prowadzenie:

  • zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej,

  • konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.

„Od 25 maja br. uczniowie klas VIII szkół podstawowych, w tym specjalnych, będą mieli możliwość korzystania z konsultacji na terenie szkoły ze wszystkich przedmiotów, w szczególności z tych przedmiotów, z których od 16 do 18 czerwca będą zdawać egzamin ósmoklasisty. Wymiar tych konsultacji zostanie uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. Konsultacje będą dobrowolne dla ucznia, natomiast dyrektor szkoły będzie zobowiązany je zorganizować, biorąc pod uwagę możliwości szkoły i potrzeby uczniów, w tym szczególnie z niepełnosprawnością. Apelujemy do samorządów, dyrektorów szkół, aby wesprzeć uczniów i w miarę potrzeb oraz możliwości zorganizować dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego indywidualne zajęcia” – podaje MEN.

„Od 25 maja br. będą mogły ruszyć konsultacje szkolne dla absolwentów szkół, w tym specjalnych, którzy w tym roku przystąpią do egzaminu maturalnego. Apelujemy do dyrektorów szkół oraz nauczycieli, aby zorganizować takie spotkania, jeśli pojawi się taka potrzeba. Zależy nam, aby szczególnie wesprzeć uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego i w miarę możliwości i potrzeb zorganizować dla nich konsultacje indywidualne” – czytamy na stronie MEN.

Od 1 czerwca możliwe będą konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.

Dłuższy czas zasiłku i inne zmiany

Przedłużony został czas pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do lat 8.

Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna.

Wśród nowych zasad funkcjonowania społeczeństwa w związku z koronawirusem znalazły się także następujące:

  • Od 18 maja będzie można skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki
  • zjeść w restauracji, kawiarni, barze, a także w centrum handlowym (w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej). Będzie można zjeść posiłek na sali, w środku i w ogródku restauracyjnym na zasadach ściśle określonych. Wytyczne dla poszczególnych branż: salony kosmetycznegastronomiasalony fryzjerskie
  • Od 18 maja więcej osób będzie mogło równocześnie skorzystać z transportu publicznego, jeśli zarządzający transportem podejmą taką decyzję.
  • Więcej osób skorzysta także z obrzędów religijnych. Od 18 maja musi przypadać podczas nich 10 m kw. na 1 osobę.
  • Od 18 maja zwiększą się limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych. Możliwe będą także zajęcia w zamkniętych obiektach np. halach sportowych zgodnie z wytycznymi.
  • Od 18 maja możliwe będą:
  1. działalność kin plenerowych (w tym samochodowych),
  2. wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych),
  3. wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury,
  4. indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych,
  5. wznowienie prób i ćwiczeń.
  • Od 25 maja możliwe będzie prowadzenie zajęć na uczelniach:
  1. zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów),
  2. zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie.

Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.

Nie zmieniają się podstawowe zasady bezpieczeństwa

Rząd przypomina: „Stopniowe znoszenie obostrzeń nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie – muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?

  • Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.

  • Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.

  • Pracuj zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.

  • Zostań w domu, jeśli możesz”.

Więcej informacji na www.gov.pl.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Seniorzy
    Gość
    15.05.2020, 15:20
    Kiedy zostaną otwarte kluby seniora? Nigdzie nie można znaleźć żadnych informacji kiedy to nastąpi
    odpowiedz na komentarz
  • Szkoły z internatem
    Hania
    15.05.2020, 13:04
    Co z ośrodkami szkolno-wychowawczymi? Jeśli internaty nadal będą zamknięte, dla wielu uczniów możliwość skorzystania ze spotkań i konsultacji z nauczycielami pozostanie w sferze marzeń.
    odpowiedz na komentarz
  • zajęcia
    Agnieszka
    15.05.2020, 06:21
    Uważam, że realizacja zajęć wwr oraz innych z osobami niepełnosprawnym intelektualnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa nie jest możliwa. Jak zachować dystans z dzieckiem, które wymaga często wspomagania manualnego, wymaga specjalnych form komunikacji, ma trudność ze zrozumieniem poleceń, bywa agresywne? Jestem terapeutą z dwudziestoletnim stażem w pracy z takimi osobami. Czekam na powrót do normalności ale nie kosztem zdrowia moich uczniów i swoim. Przez dwa miesiące zgodnie z zaleceniami rządu nie byłam u swoich sędziwych rodziców, a teraz w sytuacji największej ilości zachorowań w ciągu dnia mam wrócić do pracy bezpośredniej z osobami, które nie zastosują zasad bezpieczeństwa. Dlaczego stawia się w takiej sytuacji nauczycieli?
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas