Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy córka może otrzymać 500 zł z PFRON?

30.06.2020
Autor: T.

Mamy córkę, która ma 20 lat, upośledzenie głębokie, nauczanie rewalidacyjne, rehabilitację i logopedię w domu, podlega pod szkołę, czy córce należy się dofinansowanie z powodu Covid z PFRON z powodu wstrzymania zajęć przez 3 miesiące?

Szanowny Panie,

pomoc finansowa z PFRON (dofinansowanie kosztów związanych z zapewnieniem opieki w warunkach domowych) udzielana jest osobom niepełnosprawnym, które na skutek wystąpienia stanu epidemii utraciły, w okresie od dnia 9 marca 2020 roku do dnia 4 września 2020 roku, możliwość korzystania z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej. W tym przypadku, co wynika z Pana listu, gdy córka cały czas przebywa w domu, rekompensowanie zapewnienia opieki jest wątpliwe.

Pomoc mógłby Pan otrzymać, o ile nie korzystał Pan z zasiłku opiekuńczego, jedynie gdy córka jest:

  • podopiecznym placówki rehabilitacyjnej, której działalność finansowana jest ze środków PFRON na podstawie art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (czyli poprzez organizacje pozarządowe na zlecenie PFRON lub samorządu powiatu lub województwa)
  • uczestnikiem programu zatwierdzonego przez Radę Nadzorcza PFRON i w ramach tego programu korzysta ze wsparcia udzielanego przez placówkę rehabilitacyjną.

        

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

 

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas