Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lubuskie: ponad 3,5 mln zł dofinansowania z programu „Senior plus”

12.05.2020
Autor: PAP, fot. pixabay.com
polskie banknoty i monety

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak podpisał z samorządami 38 umów na dofinansowanie z tegorocznej edycji programu „Senior plus”. Opiewają one na ponad 3,5 mln zł. Pieniądze te pozwolą m.in. na utworzenie 11 dziennych domów i klubów seniora – poinformowała Katarzyna Wojciechowska z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Umowy zostały podpisane z 30 gminami i jednym powiatem. W ramach tych przedsięwzięć powstanie 11 nowych placówek, a w nich łącznie 200 miejsc dla seniorów chcących skorzystać z oferty dziennych domów lub klubów seniora.

Dzięki rządowemu dofinansowaniu nowe, dzienne domy seniora będą utworzone z Nowej Soli i gminach Dobiegniew, Słońsk i Świebodzin. Łącznie będzie w nich 75 miejsc. Z kolei w gminach Kłodawa, Siedlisko, Rzepin, Dobiegniew, Krzeszyce, Sulęcin i Szczaniec zostaną powołane kluby seniora, w których będzie łącznie 125 miejsc.

Ponadto w ramach tegorocznej edycji programu „Senior plus” 27 istniejących placówek aktywizujących ludzi starszych otrzymało dofinansowanie na funkcjonowanie w 2020 r. Oferują one w sumie 631 miejsc dla seniorów.

Jak przekazano w komunikacie, w latach 2015-2019 z programu wieloletniego „Senior plus” samorządy woj. lubuskiego pozyskały dofinansowanie na utworzenie ogółem 31 placówek oferujących 773 miejsca (w 12 dziennych domach i 19 klubach).

W ramach programu "Senior plus" jednostki samorządu terytorialnego mogą się ubiegać o środki na jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie lub wyposażenie placówek oraz na zapewnienie ich funkcjonowania. Z placówek tych mogą korzystać osoby powyżej 60. roku życia, które są nieaktywne zawodowo.

Seniorzy mogą spędzać czas w ośrodkach od poniedziałku do piątku – przez kilka godzin dziennie. Tam mogą korzystać z pomieszczeń do wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu. Mają też możliwość zjedzenia ciepłego posiłku. Kluby „Senior plus” działają w uproszczonej formule, żeby z programu mogły skorzystać również mniejsze gminy.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas